Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KSP: Skorumpowani policjanci tracą pracę

Śródmiejski Komendant Rejonowy Policji podjął decyzję o natychmiastowym wyrzuceniu ze służby dwóch funkcjonariuszy sekcji dw. z przestępczością gospodarczą KRP Warszawa I, podejrzewanych o przyjęcie łapówki w zamian za korzystne załatwienie sprawy karnej.

Ze wstępnych informacji wynika, że 32 letni Piotr M. (5 lat służby) i 38 letni Wiesław T. (15 lat służby) zażądali od właściciela jednego ze śródmiejskich lokali gastronomicznych 5 tys. zł w zamian za załatwienie sprawy karnej. Przyjęli 2,5 tysiąca. Transakcja została nagrana przez ekipę telewizyjną przygotowującą program. Obaj ujęci przez firmę detektywistyczną mężczyźni zostali zatrzymani przez policję. Sprawą natychmiast zajął się inspektorat komendanta stołecznego Policji. Decyzja komendanta była natychmiastowa. Jeszcze dziś obaj zostaną wyrzuceni ze służby. Należy ich traktować jak przestępców w mundurach, a dla takich nie ma miejsca w naszych szeregach.

- Właśnie dlatego na początku swojego urzędowania przedstawiłem program antykorupcyjny - powiedział komendant główny Policji Marek Bieńkowski. - W naszych szeregach nie ma miejsca dla osób które łamią prawo. Z całą determinacją zadbam o realizację wszystkich założeń zawartych w programie antykorupcyjnym - dodał.


Podstawy programu antykorupcyjnego w Policji

1. Wzrost płac policjantów tak, aby miały walor antykorupcyjny. Już w 2006 roku dwukrotnie zwiększono fundusz nagrodowy, w KGP trwają zaś prace nad motywacyjnym systemem płac.

2. Rozbudowa biura spraw wewnętrznych - na przestrzeni 2-3 lat BSW powinno liczyć ok. 700 etatów (dzisiaj tylko ok. 240).

3. Nowoczesny nabór do BSW: z funkcjonariuszy pionu kryminalnego, którzy odnieśli sukces wykrywczy. Dyrektor Biura będzie proponował pracę na 3 lata policjantom, którzy odnieśli sukcesy w swojej pracy operacyjnej lub dochodzeniowej. Po 3 latach pracy będzie można wrócić do swojej jednostki, albo pozostać w BSW. W BSW będą wyższe wynagrodzenia niż w innych służbach.

4. Oświadczenia majątkowe wszystkich policjantów i ich solidna weryfikacja.

5. Dobór uczciwych przywódców, nieuczciwi sprzyjają korupcji.

6. Proaktywny charakter biura - wyprzedzające operacje, prowokacje, aktywne wychodzenie z metodami operacyjnymi; stosowanie prowokacji przez BSW na poziomie podobnym do policji, które poradziły sobie z korupcją we własnych szeregach.

7. Wprowadzenie zasady, że po prawomocnym wyroku za najbardziej poważne przestępstwa np. współpracę z grupą przestępczą, korupcję itp. były policjant - przestępca traci: mieszkanie służbowe (jeśli je miał) oraz uprawnienia do emerytury policyjnej.

Powrót na górę strony