Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gorzów: Zatrzymano kolejną osobę związaną z grupą paliwową

Lubuscy policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi zatrzymali kolejną osobę związaną z przestępczą grupą paliwową. Tym razem jest to pracownica Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp., która poświadczała nieprawdę na dokumentach skarbowych. Grupa paliwowa działająca na terenie lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego wprowadziła do obrotu w nielegalny sposób ponad 15 milionów litrów paliw płynnych wartości 43 milionów złotych.

Monika I. (l.30) została zatrzymana w środę w tym tygodniu. Zarzucono jej poświadczenie nieprawdy, co do okoliczności mających znaczenie prawne w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej. Monika I. "uchroniła” w ten sposób jednego z członków grupy od konieczności zapłacenia podatku w wysokości ponad 450 tys. złotych. W celu potwierdzenia działalności przestępczej podejrzanej policjanci przeprowadzili przeszukania pomieszczeń Urzędu Skarbowego. Od zatrzymania do wymierzenia kary upłynęło zaledwie 24 h. Podejrzana przyznała się do zarzuconego czynu, poddała się dobrowolnie karze. Zastosowano wobec niej zakaz opuszczania kraju, zakaz wykonywania podejmowanie pracy w instytucjach kontrolnych, karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i grzywnę. Poza tym Monika I. została zobowiązana do naprawienia szkody.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gorzowie Wlkp. pracowali nad sprawą od 2004 roku. Do tej pory 10 osobom z grupy paliwowej przedstawiono zarzuty, wobec 3 osób (kierownictwo grupy) zastosowano areszt tymczasowy. Zorganizowana grupa przestępcza działała w ten sposób, że jej członkowie kupowali olej opałowy, który następnie przerabiano na olej napędowy, ponadto nielegalnie z komponentów wytwarzali etylinę. Następnie w celu zalegalizowania swej przestępczej działalności skupowali sfałszowane faktury i świadectwa jakości paliw od firm słupów. Kolejnym etapem było sprzedawanie tego paliwa stacjom benzynowym, a także detalicznym odbiorcom na stacjach benzynowych należących do grupy. Pieniądze uzyskiwane z działalności przestępczej były legalizowane przez dokonywanie wielu fikcyjnych operacji bankowych.

Członkom grupy przedstawiono wiele zarzutów, m.in. działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa na wielką skalę, działanie na szkodę Skarbu Państwa. Za tego typu przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.
Powrót na górę strony