Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci, celnicy i funkcjonariusze kontroli skarbowej razem

Data publikacji 29.11.2007

Dwudniowa konferencja, która rozpoczęła się dzisiaj w Rucianym Nidzie podsumuje cykl szkoleń realizowanych w ramach Programu Sąsiedztwa Litwy – Polski – Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej (INTERREG IIIA). Celem projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego była wymiana doświadczeń oraz podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy pionu dw. z przestępczością gospodarczą, a także zacieśnienie i pogłębienie współpracy transgranicznej pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Wymiernym efektem szkoleń będzie podpisanie porozumień o współdziałaniu policjantów, celników i funkcjonariuszy kontroli skarbowej.

W 2006 i 2007 roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Białegostoku i olsztyńskimi celnikami realizowali projekt skupiający się na współpracy transgranicznej między służbami w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. W szkoleniach współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej oprócz policjantów i celników brali udział Funkcjonariusze Milicji Ekonomicznej Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej oraz Policji Litewskiej i strażnicy graniczni.



Celem realizowanych w ramach projektu INTERREG IIIA czterech szkoleń była wymiana doświadczeń oraz podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy pionu dw. z przestępczością gospodarczą, a także zacieśnienie i pogłębienie współpracy transgranicznej pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Działania przewidziane w projekcie służyć mają kontynuowaniu oraz tworzeniu nowych, efektywniejszych płaszczyzn współpracy pomiędzy podmiotami w zakresie zwalczania przestępstw o charakterze gospodarczym.

Podczas szkoleń była mowa między innymi o fałszerstwie dokumentów w obrocie gospodarczym, przeciwdziałaniu przestępstwom na szkodę banków, oszustwach internetowych, o przyczynach i skali przemytu.

Podczas rozpoczynającej się dzisiaj konferencji funkcjonariusze z Polski i Litwy podsumują to, czego dowiedzieli się podczas realizacji projektu. Analizie SWOT zostanie poddane zagadnienie zwalczania przestępczości gospodarczej we wszystkich komendach miejskich i powiatowych policji naszego regionu.

Już teraz można stwierdzić z całą pewnością, że wspólne szkolenia przyniosły szereg korzyści, szczególnie w opracowaniu wspólnych metod w ujawnianiu i ściganiu gospodarczych przestępców.

Można w tym miejscu wspomnieć chociażby o sprawie prowadzonej wspólnie przez policjantów i funkcjonariuszy olsztyńskiej Izby Celnej w kwietniu br. dotyczącej oszustw podatkowych i akcyzowych dokonywanych przez firmę z Olsztyna zajmującą się usługami transportowymi. Wspólna praca funkcjonariuszy pozwoliła ustalić, że ten podmiot gospodarczy z Łotwy i Litwy importuje w dużych ilościach środek chemiczny o nazwie Kersol D, wykorzystywany do czyszczenia odlewów hutniczych. Środek ten jest wolny od podatków. Jednak w rzeczywistości na polski rynek zamiast Kersolu D, trafiał olej napędowy. Aby uniknąć opłat podatków, właściciel formy fałszowali dokumentację. Policjanci i celnicy monitorowali każdy transport cystern należących do olsztyńskiej firmy. Ustalili także, ze odbiorcami nielegalnego paliwa były stacje benzynowe na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego oraz podlaskiego. Podczas jednego z takich transportów właściciele firmy zostali zatrzymani na gorącym uczynku. Tylko w wyniku postępowania skarbowego nałożono na nich karę finansową w wysokości 1mln 600 tyś. złotych.

Kolejna sprawa zrealizowana 12 września br. wspólnie przez policjantów i funkcjonariuszy Wydziały Wywiadu Skarbowego w Olsztynie zaowocowała rozbiciem zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcja i sprzedażą na dużą skalę nielegalnego alkoholu. Tylko w ciągu dwóch lat przestępczej działalności na terenie Warszawy, Pisza i Rucianego Nidy członkowie grupy wyprodukowali, a następnie wprowadzili do obrotu ponad 120 tysięcy litrów skażonego spirytusu. Straty Skarbu Państwa sięgają nawet 10 mln złotych.

Wspólne działania policjantów, celników i funkcjonariuszy kontroli skarbowej będą miały umocowania prawne w porozumieniach, które dzisiaj o godzinie 10.00 zostaną podpisane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, Dyrektora olsztyńskiej Izby Celnej i Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie. Dokumenty te regulować będą zasady współdziałania i wzajemnej pomocy w zwalczaniu przestępczości w obszarach kompetencji poszczególnych służb określonych także w rządowym programie „Razem bezpieczniej”.


Powrót na górę strony