Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wielkie manewry na wrocławskim Rynku – zintegrowane ćwiczenia Policji, BOR i innych służb

Data publikacji 28.05.2015

Zgromadzenie publiczne, zbiegowisko, próba siłowej konfrontacji, zamach terrorystyczny z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych, obezwładnienie przestępcy, ewakuacja VIP-a, ranni demonstranci, udzielanie pomocy medycznej, bomba w urzędzie miejskim i ewakuacja urzędników oraz petentów, a wszystko to w centrum miasta, na wrocławskim Rynku. To w dużym skrócie program zintegrowanych ćwiczeń wielu służb – VIP 2015, zorganizowanych przez dolnośląską Policję. W działaniach udział wzięło blisko 200 funkcjonariuszy i około 200 pozorantów.

27 maja 2015 r. we Wrocławiu, na Rynku odbyły się zintegrowane ćwiczenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i obywateli, zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu. Przyjęto bardzo szeroki zakres zdarzeń, wymagających działań wielu służb i doskonałej koordynacji. Z uwagi na złożoność scenariusza zdarzeń, ćwiczenia przygotowywano również przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Urzędem Miasta Wrocławia.

W działaniach udział wzięło blisko 200 funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji i Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, a także Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej we Wrocławiu.Ponadto role pozorantów odegrało około 200 studentów z kilku wrocławskich uczelni. Koordynatorem ćwiczeń był Sztab Policji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
 
Wszystko zaczęło się od zgromadzenia publicznego, które zostało wcześniej zgłoszone w Urzędzie Miasta Wrocławia. Na miejscu pojawiła się też grupa kilkunastu zamaskowanych osób, uzbrojonych w kamienie, drewniane pałki oraz inne niebezpieczne przedmioty, które dążyły do konfrontacji z uczestnikami zgromadzenia. Sytuacja i płynące z niej zagrożenie wymagało podjęcia natychmiastowych działań przez funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji, celem niedopuszczenia do konfrontacji i zatrzymania agresywnych uczestników zbiegowiska, którzy nie reagowali na wydawane polecenia zachowania zgodnego z prawem.
 
Po uspokojeniu sytuacji, na wrocławski Rynek w kolumnie pojazdów wjechał VIP, ochraniany przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału AntyterrorystycznegoPolicji komendy wojewódzkiej we Wrocławiu. Podczas spotkania z uczestnikami zgromadzenia dochodzi ze strony jednego z uczestników do ataku terrorystycznego z użyciem broni maszynowej. Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, wspierani przez policyjnych antyterrorystów, ewakuują VIP – a z miejsca zdarzenia. Przestępca zostaje natychmiast obezwładniony i zatrzymany przez policjantów.
 
Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, przed przybyciem na miejsce karetek pogotowia, udzielają pierwszej pomocy rannym uczestnikom zgromadzenia. Lekko ranni i nieposzkodowani ewakuowani zostają przez policjantów i strażników miejskich w miejsce bezpieczne – „strefa zielona”. Po chwili, do działań ratowniczych wkraczają zespoły Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej. Osoby, które zostały poważniej ranne, są przewożone do szpitali. Pozostałym pomoc medyczna udzielana jest na miejscu.
 
W trakcie prowadzonych działań ratowniczych, do Policji trafia informacja, że w budynku urzędu miasta znajduje się materiał wybuchowy. Dochodzi do ewakuacji pracowników urzędu i petentów. Strażacy, policjanci i strażnicy miejscy ewakuują z budynku w miejsce bezpieczne około 300 osób. Do działań wkraczają pirotechnicy z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji i funkcjonariusze Straży Granicznej. Sprawdzają budynek, by odnaleźć ładunek. Znaleziony podejrzany pakunek zostaje zabezpieczony i przetransportowany na zewnątrz, gdzie przy użyciu odpowiedniego sprzętu specjalistycznego zostaje zneutralizowany.
 
To w ogromnym skrócie scenariusz wydarzeń, do których doszło w ramach ćwiczeń na wrocławskim Rynku, a w których współdziałali ramię w ramię funkcjonariusze wielu służb. Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur działań związanych z zaistniałymi zdarzeniami, a także sprawdzenie i doskonalenie współdziałania poszczególnych służb oraz przepływu informacji między nimi, z wykorzystaniem dostępnych środków łączności.
 
To kolejne już zintegrowane ćwiczenia, przeprowadzone na terenie Wrocławia, z wykorzystaniem przestrzeni miejskiej i obiektów, które mogłyby być potencjalnie zagrożone wystąpieniem różnego rodzaju nagłych zdarzeń o charakterze terrorystycznym, czy innych sytuacji wymagających podjęcia natychmiastowych działań ratowniczo – porządkowych.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.07 MB)

Powrót na górę strony