Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nadzór nad sektorem ochrony fizycznej - wymiana polsko-brytyjskich doświadczeń

Data publikacji 22.09.2016

20 września 2016 r., w Komendzie Głównej Policji odbyło się spotkanie z przedstawicielami brytyjskiego Urzędu Bezpieczeństwa Przemysłowego (ang. Security Industry Authority - SIA), instytucji odpowiedzialnej za regulację prywatnego sektora ochrony w Wielkiej Brytanii, podlegającej brytyjskiemu resortowi spraw wewnętrznych (ang. Home Office). SIA reprezentowali Pan Robin VanDenHende i Pan Jim Mitchell w towarzystwie Pana Krzysztofa Andrzejczaka z Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.

Ze strony polskiej Policji w spotkaniu udział wzięli: mł. insp. Katarzyna Olejnik - Naczelnik Wydziału Nadzoru nad SUFO, podinsp. Agnieszka Jabłońska - ekspert tego Wydziału, oraz Pan Łukasz Niezabitowski z Wydziału Prewencji - reprezentujący Biuro Prewencji KGP, które jest odpowiedzialne za realizację, w imieniu Komendanta Głównego Policji, nadzoru nad działalnością specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, a także przedstawiciele Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP – podinsp. Dariusz Skowronek - Radca Wydziału Koordynacji Współpracy Pozaoperacyjnej BMWP KGP i Pan Piotr Antoniak.

Problematyka ochrony fizycznej jest zagadnieniem złożonym. Jej istotę trudno interpretować bez dostatecznej wiedzy na temat kształtujących ją uregulowań prawnych i nie mniej istotnych warunków spłeczno – gospodarczych w jakich funkcjonuje. Wzajemnemu poznaniu szczegółów dotyczących sposobu uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu pracownika ochrony fizycznej, wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz sprawowanej nad nią kontroli państwa w Polsce i Wielkiej Brytanii przysłużyła się ożywiona dyskusja w czasie spotkania. Mimo kilku istotnych różnic jakie istnieją w polskiej i brytyjskiej strukturze sektora ochrony fizycznej, dominujący okazuje się wspólny pogląd na temat przyszłości branży, w szczególności kwestia stwarzania dogodnych warunków dostępu do zawodu pracownika ochrony. Przełomem w tym zakresie w Polsce była dokonana w 2014 r. deregulacja zawodu pracownika ochrony fizycznej, której założenia i efekty były jednym z wiodących tematów spotkania.

(Biuro Prewencji KGP / ms)

Powrót na górę strony