Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Interwencje wobec osób z zaburzeniami psychicznymi

Przedstawiciele Policji wzięli udział w seminarium eksperckim zorganizowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Głównym tematem obrad była sytuacja osób zatrzymanych, które przejawiają dysfunkcje psychiczne.

Udział w obradach, oprócz Rzecznika Praw Obywatelskich wzięli między innymi przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka, Komendy Stołecznej Policji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W trakcie seminarium mówiono o aktualnej współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami (Policja, służba zdrowia, sądy, rady adwokackie) w zakresie podejmowania szeroko pojętych interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn.

W opisanych interwencjach kluczowe znaczenie ma jak najszybsza identyfikacja osoby wymagającej szczególnego traktowania z uwagi na przejawiane dysfunkcje psychiczne. Stosowna wiedza, jaką dysponują funkcjonariusze Policji, już na wstępnym etapie sprawy może pozwolić na ocenę co do poczytalności i możliwości ponoszenia odpowiedzialności karnej przez zatrzymanego - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar podczas inauguracji seminarium.

Nadkom. dr Arkadiusz Gliszczyński ze Szkoły Policji w Słupsku w ramach wystąpienia w panelu głównym przedstawił zakres przedsięwzięć realizowanych przez jednostki Policji w zakresie podejmowania interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Natomiast przedstawiciel Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - mł.insp. dr Grzegorz Gudzbeler omówił nowy system szkolenia funkcjonariuszy służb mundurowych VIRTPOL.

Warto wspomnieć, że szereg omawianych zadań znalazło się w rekomendacji Komendanta Głównego Policji do wyników Uproszczonej analizy problematyki podejmowania interwencji policyjnych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn. Do przedmiotowych zadań należy zaliczyć między innymi rekomendowanie zmiany programu kursu specjalistycznego dla policjantów podejmujących interwencje wobec osób agresywnych i niebezpiecznych (projekt nowego programu czeka na twierdzenie przez Komendanta Głównego Policji); przeprowadzenie seminarium eksperckiego dot. podnoszonej problematyki, w ramach którego wypracowany został zakres merytoryczny podręcznika ujmującego teoretyczne i praktyczne aspekty podejmowania interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.

Wśród zadań do realizacji znalazło się również podjęcie współpracy w omawianym zakresie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Pacjenta, Radą Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia, placówkami medycznymi w tym Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, jednostkami terenowymi Policji (negocjatorzy i psycholodzy policyjni); organizowanie wspólnych szkoleń dla policjantów i pracowników służby zdrowia z Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku; wygenerowanie wystandaryzowanego formularza dot. informacji o interwencjach wobec osób z zaburzeniami psychicznymi na podstawie którego jednostki terenowe będą przesyłać wszelkie informacje o skutkowym użyciu ś.p.b. wobec tego rodzaju osób (w rezultacie informacje te będą analizowane i przekazywane do innych jednostek szkoleniowych Policji, celem wykorzystania w procesie dydaktycznym).

W ramach tych przygotowań - w Słupsku, w czerwcu tego roku - zorganizowano też spotkanie praktyków, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami z kontaktów z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Wypowiedzi ekspertów można wysłuchać pod tym adresem.

Powrót na górę strony