Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci zlikwidowali nielegalną wytwórnię krajanki tytoniowej - dwie osoby zatrzymane, straty państwa ponad 200 tys. zł

Data publikacji 05.11.2016

Ponad 350 kilogramów liści tytoniu bez akcyzy, 83 kilogramy krajanki tytoniowej oraz sprzęt służący do jej produkcji ujawnili podczas wspólnych działań policjanci z Wydziałów do walki z Przestępczością Gospodarczą z Wrocławia i Świdnicy, likwidując tym samym nielegalną wytwórnię funkcjonującą na terenie powiatu świdnickiego. W związku z tą sprawą dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego szacuje się na kwotę blisko 225 tys. złotych. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, za nielegalne produkowanie oraz magazynowanie wyrobów akcyzowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 i wysoka grzywna.

policjanci z Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, w ramach realizacji sprawy operacyjnej, przeprowadzili wspólne działania na terenie jednej z podświdnickich wsi. Według posiadanej przez funkcjonariuszy wiedzy, miała się tam znajdować nielegalna wytwórnia krajanki tytoniowej.

Informacja okazała się trafna. W pomieszczeniach magazynowych oraz zaparkowanym obok samochodzie dostawczym, policjanci ujawnili i zabezpieczyli ponad 350 kilogramów liści tytoniu bez akcyzy, 83 kilogramy krajanki tytoniowej oraz sprzęt służący do jej produkcji i porcjowania w postaci maszyny do rozdrabniania liści, noży oraz wagi elektronicznej.

Zatrzymani zostali też dwaj mieszkańcy Wrocławia, w wieku 24 i 30 lat, którzy w momencie wejścia przez funkcjonariuszy do pomieszczeń, pracowali przy produkcji. Podejrzewani trafili do policyjnego aresztu, a następnie usłyszeli zarzuty.

Biorąc pod uwagę ilość zabezpieczonego tytoniu, Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego w tym przypadku oszacować można na kwotę prawie 225 tys. złotych.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, za nielegalne produkowanie oraz magazynowanie wyrobów akcyzowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 i wysoka grzywna.

KWP we Wrocławiu / ar

  • krajalnia tytoniu
  • krajalnia tytoniu
  • krajalnia tytoniu
Powrót na górę strony
Polska Policja