Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni aresztowani za oszustwa "na policjanta"

Data publikacji 24.05.2017

Działania policjantów z Woli doprowadziły do zatrzymania kolejnego podejrzanego o oszustwo „na policjanta”. Z ustaleń wynika, że mężczyzna działał wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, zatrzymaną na początku maja. Zatrzymany 43-latek najprawdopodobniej zlecał odebranie pieniędzy od pokrzywdzonej. Kryminalni z Targówka przygotowali zasadzkę, w którą wpadł Kamil R. 18-letni mieszkaniec powiatu wołomińskiego jest podejrzany o to, że podając się za policjanta próbował wyłudzić 15 tysięcy złotych od 73-latka. Natomiast wczoraj oszuści kilkakrotnie próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców Zamościa. Na szczęście osoby, do których dzwoniono nie dały się nabrać.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu z Woli pracowali nad sprawą związana z oszustwem „na policjanta”. Do zdarzenia doszło na początku maja br. Wówczas w wyniku szybkiej interwencji funkcjonariuszy z wydziału patrolowo-interwencyjnego z wolskiej komendy doszło do zatrzymania mężczyzny podejrzanego o takie przestępstwo.

Przypomnijmy. Do 88-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta. W trakcie rozmowy telefonicznej informował rozmówczynię, że Policja wie o nadużyciach pracowników banku i prosił o pomoc w zatrzymaniu oszustów. Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki z banku. 88-latka będąc przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji udała się do banku, aby zrobić to, co jej polecono. Starsza pani wypłaciła pieniądze, które po chwili przekazała oszustowi. Kiedy wróciła do domu zorientowała się, że padła ofiara oszusta i zawiadomiła o całym zdarzeniu prawdziwych policjantów.

Natychmiast do akcji wkroczyli mundurowi z wolskiej komendy. Przed ponownym przyjściem oszusta po odbiór kolejnych 50 tys. zł., policjanci przygotowali zasadzkę, w którą wpadł 42-letni Dawid B. Mężczyzna kompletnie zaskoczony, próbował wyrwać się policjantom podczas zatrzymania. Trafił prosto do policyjnej celi.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu zgromadzili materiał dowodowy. Podejrzany usłyszał dwa zarzuty dotyczące oszustwa i usiłowania oszustwa. Funkcjonariusze wystąpili do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego wobec 42-latka. Sąd przychylił się do wniosku i aresztował mężczyznę na trzy miesiące.

Tym razem kryminalni dotarli do mężczyzny, który najprawdopodobniej zlecał pobranie gotówki od starszej pani. W wyniku zorganizowanej zasadzki 43-latek został zatrzymany na terenie innej dzielnicy, kiedy wracał do domu. Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące oszustwa i usiłowania oszustwa w warunkach recydywy. Prokurator poparł wniosek policjantów o zastosowanie tymczasowego aresztu, decyzją sądu 43-latek trafił do aresztu na trzy miesiące. Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą do 8 lat więzienia.

Pamiętajmy. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

***

Kiedy kryminalni z Targówka otrzymali informację, że oszuści najprawdopodobniej próbują wyłudzić pieniądze metodą na tzw. policjanta natychmiast przystąpili do działania. Podjęli współpracę z 73-latkiem, którego próbowano oszukać i przygotowali zasadzkę.

Z ustaleń policjantów wynikało, że do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna podając się za funkcjonariusza Policji z "Żytniej" i poinformował, że oszuści dysponują jego dowodem osobistym i pieniądze zgromadzone na jego koncie bankowym są zagrożone. Na szczęście 73-latek w porę zorientował się, że może paść ofiarą przestępstwa i zawiadomił Policję.

Dzięki dobrze zaplanowanym działaniom, 18-letni mieszkaniec powiatu wołomińskiego, podejrzany o udział w tym przestępstwie, bardzo szybko trafił w ręce kryminalnych z Targówka.

Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego po zebraniu niezbędnego materiału dowodowego przedstawili 18-latkowi zarzut za usiłowanie oszustwa. Mężczyzna odpowie również za oszustwo na mieszkance Białegostoku, od której działając podobną metodą, zaledwie trzy dni wcześniej prawdopodobnie wyłudził 50 tys. złotych.

Prokurator wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Kamila R. na trzy miesiące, do którego sąd się przychylił. 18-latkowi może grozić teraz kara do 8 lat pozbawienia wolności.

***

Wczoraj oszuści kilkakrotnie próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców Zamościa. Dzwonili na telefony stacjonarne podając się za członków najbliższej rodziny. Wymyślali historię o rzekomym tragicznym zdarzeniu z udziałem osoby najbliższej dla rozmówcy i informowali, iż do załatwienia sprawy niezbędna jest określona kwota pieniędzy. Na szczęście nie udało się im nikogo oszukać. Apelujemy o rozwagę w kontaktach z osobami, których nie znamy.

We wtorek doszło do co najmniej dwunastu prób wyłudzeń pieniędzy od mieszkańców Zamościa oraz gminy Zamość. Oszuści przez telefon podając się za członka rodziny lub policjanta  informowali, iż zdarzył się wypadek i natychmiast potrzebna jest określona kwota pieniędzy. Ta pomoc pieniężna miała rzekomo uchronić ich przed konsekwencjami prawnymi związanymi ze zdarzeniem. W niektórych przypadkach telefon przekazywany był  rzekomemu funkcjonariuszowi Policji, który opowiadał o szczegółach zaistniałego wypadku i uzgadniał sposób przekazania żądanych pieniędzy.

Na szczęście osoby, do których dzwoniono nie dały się nabrać. Szybko orientowały się, że jest to próba oszustwa. Bezpośrednio po zakończeniu rozmowy o wszystkim informowały zamojską Policję.

UWAGA!!! Apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami, których nie znamy. Nasza czujność i ograniczone zaufanie może uchronić Nas przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze. Pamiętajmy, iż policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie informują również telefonicznie o szczegółach spraw, które prowadzą. Gdy ktoś dzwoni w takich sprawach i masz podejrzenie, że może być to oszustwo, powiadom Policję dzwoniąc pod numery: 997 lub 112.

(KSP / kp)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.8 MB)

Powrót na górę strony