Policjanci po służbie zatrzymali nietrzeźwych kierowców - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kraj

Policjanci po służbie zatrzymali nietrzeźwych kierowców

Data publikacji 04.12.2017

Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego kozienickiej komendy w czasie wolnym od służby pomógł poszkodowanym w wypadku drogowym, do którego doszło w miejscowości Antoniówka. Funkcjonariusz wyciągnął z samochodów poszkodowanych oraz udzielił pomocy nieprzytomnej kobiecie. Zatrzymał też oddalającego się z miejsca zdarzenia kierującego, który jak się okazało miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Innego nietrzeźwego kierującego zatrzymał będący po służbie policjant z KPP w Nowej Soli. 35-latek mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu przyjechał samochodem do lokalnego sklepu, by zakupić kolejny alkohol.

W minioną sobotę, 02.12.br., w miejscowości Antoniówka w powiecie radomskim, kierujący seatem toledo wyprzedzając kolumnę pojazdów uderzył w bok pojazdu hyundai i zjechał do przydrożnego rowu. Całe zdarzenie widział jadący tą trasą policjant z Kozienic. Bez chwili wahania natychmiast zaczął udzielać pomocy poszkodowanym. W pojazdach znajdowały się dwie osoby. Kierujący hyundaiem z pomocą policjanta wydostał się z samochodu przez okno, bo zakleszczone były drzwi. Funkcjonariusz wydostał też z drugiego samochodu, seata, zakleszczoną osobę. By wyciągnąć z auta nieprzytomną kobietę, musiał najpierw wybić szybę. Funkcjonariusz udzielił poszkodowanej pierwszej pomocy, dzięki czemu kobieta po chwili odzyskała przytomność. Dalszej pomocy udzieliła jej wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia.

Pomagając poszkodowanym policjant zauważył, że kierujący seatem zaczął uciekać z miejsca wypadku, przeskakując przez ogrodzenie pobliskiej posesji. Funkcjonariusz natychmiast pobiegł za mężczyzną. Po krótkim pościgu zatrzymał go, przekazując następnie funkcjonariuszom z radomskiej drogówki. W toku dalszych czynności okazało się, że 29-latek był nietrzeźwy. Badanie wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.

Pamiętajmy, że do obowiązków każdego uczestnika ruchu drogowego należy niezwłoczne udzielenie pomocy osobie rannej, poszkodowanej w wypadku drogowym przy zachowaniu ostrożności.

***

W niedzielę, 03.12.br., policjant Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli, stojąc na parkingu sklepu w miejscowości Siedlisko zauważył samochód marki Renault wjeżdżający na sklepowy parking.  Mężczyzna prowadzący pojazd stracił nad nim kontrolę i uderzył w krawężnik, po czym zatrzymał się na środku parkingu i poszedł do sklepu. Jazda kierującego wzbudziła podejrzenie policjanta, który był w czasie wolnym od służby. Funkcjonariusz udał się za mężczyzną do sklepu, który jak się okazało, kupił kolejny alkohol i chwiejnym krokiem ruszył w stronę swojego pojazdu. Policjant stanął pomiędzy nim a samochodem okazując mężczyźnie legitymację służbową, wówczas ten podjął próbę ucieczki. Reakcja funkcjonariusza była natychmiastowa. Policjant obezwładnił mężczyznę i powiadomił o zdarzeniu dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli, który skierował na miejsce patrol.

Podczas całego tego zdarzenia mężczyzna zachowywał się agresywnie, kierował wulgaryzmy oraz wyzwiska i groźby wobec funkcjonariuszy. Badanie stanu trzeźwości wykazało u 35-latka ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto okazało się że, mężczyzna posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz odpowie przed sądem nie tylko za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości oraz wbrew zakazowi ale również za naruszenie nietykalności, groźby oraz znieważenie policjantów. Dzięki czujności funkcjonariusza oraz jego szybkiej reakcji udało się uniemożliwić mężczyźnie dalszą jazdę samochodem, która mogła doprowadzić do tragedii na drodze.

(KWP w Radomiu/ KWP w Gorzowie/ mw)

Powrót na górę strony