Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn

KWP: Rozbierz z nami choinkę - podaruj bezpieczeństwo bliskim

Data publikacji 18.12.2017

W ubiegłym roku, tuż przed świętami, przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji stanęła choinka przystrojona setkami odblasków. Zależało nam, by każdy, kto potrzebował odblasku, wziął go sobie z naszej choinki. Akcja wzbudziła wielkie zainteresowanie. W tym roku „odblaskowych choinek” będzie więcej. Pojawią się w wielu miejscach regionu. Policjanci apelują: „Rozbierz z nami choinkę – podaruj bezpieczeństwo bliskim”.

W ubiegłym roku przed Świętami Bożego Narodzenia przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie stanęła choinka. Nie byłoby w tym nic dziwnego - przecież wielkimi krokami zbliżały się święta - gdyby nie jej nietypowe ozdoby. Na choince zawisło wiele odblasków, a policjanci i pracownicy KWP w Olsztynie, którzy je tam zawiesili, zwrócili się z gorącym apelem do mieszkańców miasta: „Rozbierzcie naszą choinkę przed świętami!”. W tym roku w wielu miejscach regionu staną podobne świąteczne drzewka, dla wszystkich, którzy będą chcieli ponownie odpowiedzieć na ten apel.

Dwa dni przed Wigilią po raz drugi odblaskowa choinka stanęła przed Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie. Na jej gałązkach policjanci, przy osobowym wsparciu ze strony dziennikarzy lokalnych redakcji, m.in. TVP Olsztyn i Radia Olsztyn, powiesili odblaskowe ozdoby.

 

 • Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #1
  Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #1
 • Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #2
  Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #2
 • Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #3
  Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #3
 • Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #4
  Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #4
 • Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #5
  Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #5
 • Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #6
  Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #6
 • Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #7
  Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #7
 • Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #8
  Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #8
 • Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #9
  Odblaskowa choinka przed KWP w Olsztynie #9

 

Policjanci zwracają się z gorącym apelem do mieszkańców Olsztyna, by sprawili, że z choinki znikną wszystkie odblaskowe ozdoby. Warunek jest jeden: odblask należy przypiąć do swojej kurtki, torby lub plecaka albo podarować bliskiej osobie, która zobowiąże się nosić go po zmroku przypięty w widoczny dla kierowców sposób.

W ten sposób możemy podarować innej osobie bardzo cenny dar - bezpieczeństwo.

Najlepszy prezent - bezpieczeństwo

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle latarni, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. Dlatego tak ważne jest, by o sile tego małego światełka przypominać przy każdej okazji. Boże Narodzenie to jedno z najbardziej rodzinnych świąt. Obdarowujemy wtedy najbliższe nam osoby. Najważniejszym prezentem dla każdego jest życie, warto więc o nie dbać.

W ferworze świątecznych przygotowań jesteśmy bardziej niż zwykle rozkojarzeni. Dlatego prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego o koncentrację i rozwagę. A tych, którzy nie mają odblasków, zapraszamy do nas.

18 grudnia : Elbląg, Pasłęk, Tolkmicko, Gronowo Elbląskie

Policyjne drzewka w poniedziałek (18.12.2017) stanęły przed dwiema elbląskimi redakcjami oraz Komisariatem Policji w Pasłęku, Rewirami Dzielnicowych w Tolkmicku i w Gronowie  Elbląskim. Wszystkie ubrane w odblaskowe światełka.

Od godziny 12.00  przystrojone wcześniej zielone drzewka można było „rozbierać”, a odblaski zabrać i wykorzystać przyczepiając je do ubrania lub podarowując bliskim.

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak tego elementu odblaskowego grozi mandat lub… potrącenie przez nadjeżdżający samochód.

- Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze - mówi podkom. Tomasz Krawcewicz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.  - Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zielone drzewka na akcję „Rozbierz z nami choinkę” przekazało Nadleśnictwo Elbląg.

 • odblaskowa choinka w Pasłęku
  odblaskowa choinka w Pasłęku
 • odblaskowa choinka Elbląg
  odblaskowa choinka Elbląg
 • odblaskowa choinka w Tolkmicku
  odblaskowa choinka w Tolkmicku
 • odblaskowa choinka w Tolkmicku I
  odblaskowa choinka w Tolkmicku I
 • odblaskowa choinka
  odblaskowa choinka
 • odblaskowa choinka Gronowo Elbląskie
  odblaskowa choinka Gronowo Elbląskie

Gołdap

Na Placu Zwycięstwa w Gołdapi odbył się rodzinny Jarmark Bożonarodzeniowy. W  trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci wspólnie z mieszkańcami „ ubrali” choinkę w elementy odblaskowe. Drzewko z zawieszkami będzie stało w holu budynku Komendy Powiatowej Policji i każdy odwiedzający będzie mógł wybrać sobie dowolny element odblaskowy i zabrać go ze sobą.

 
Bartoszyce

We wtorek (19.12.2017) do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach, przyszły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach i przyniosły ze sobą własnoręczne przygotowane ozdoby. Na dzieci w holu budynku czekała choinka już udekorowana odblaskami. Dzieci początkowo zdziwiły się, jak usłyszały, że mają ją rozebrać. "Jak to? Przecież na Święta to się ubiera choinkę, a nie rozbiera" - powiedział jeden z chłopców. Jednak gdy zobaczyły kolorowe odblaski z chęcią zdjęły je z choinki i poprosiły, aby pomóc im przymocować je do zamka w kurtce. Dzieci z ochotą udekorowały choinkę bobkami, gwiazdki i łańcuchy, które wcześniej same przygotowały, specjalnie na tę okazję.

 • Odblaskowa choinka w Bartoszycach #1
  Odblaskowa choinka w Bartoszycach #1
 • Odblaskowa choinka w Bartoszycach #2
  Odblaskowa choinka w Bartoszycach #2
 • Odblaskowa choinka w Bartoszycach #3
  Odblaskowa choinka w Bartoszycach #3

Mrągowo

Tylko godzina wystarczyła mieszkańcom Mrągowa, by rozebrać choinkę z odblasków. "Weź odblask na drogę!" z takim hasłem stanęła w środę (20.12.2017) przed Komendą nietypowa świąteczna choinka. Nietypowa, dlatego, bo ubrana w odblaski. Mało tego, bezkarnie można było ją rozebrać i założyć na siebie odblask. Akcja wzbudziła wielkie zainteresowanie, przechodnie zdjęli z niej ponad sto odblasków w ciągu godziny.

 

 • Odblaskowa choinka w Mrągowie #1
  Odblaskowa choinka w Mrągowie #1
 • Odblaskowa choinka w Mrągowie #2
  Odblaskowa choinka w Mrągowie #2
 • Odblaskowa choinka w Mrągowie #3
  Odblaskowa choinka w Mrągowie #3

Ostróda

Od wtorku przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie przy ul. Handlowej 6 również na przechodniów czekała ubrana choinka. 

Każdy pieszy, który zechce odpowiedzieć na ten apel - "Rozbierz naszą choinkę i podaruj bliskim bezpieczeństwo na święta", może podejść do policyjnego drzewka, wybrać sobie wiszący na nim element odblaskowy i zabrać go ze sobą. Jest jednak jeden warunek- każdy, kto zabierze ze sobą odblask musi zobowiązać się do jego noszenia lub przekaże go z takim przesłaniem innej osobie.

Reakcja mieszkańców Ostródy na policyjną odblaskową choinkę miło zaskoczyła policjantów. Jak mówią: Chętnych do rozebrania naszej choinki nie brakowało. Na naszym drzewku wisiały odblaskowe opaski, kolorowe zawieszki dla dzieci oraz kamizelki. Przychodziły do nas osoby w różnym wieku i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie te elementy zniknęły z choinki w niespełna trzy godziny po rozpoczęciu akcji.

 

 

 • Odblaskowa choinka z Ostródy #1
  Odblaskowa choinka z Ostródy #1
 • Odblaskowa choinka z Ostródy #2
  Odblaskowa choinka z Ostródy #2
 • Odblaskowa choinka z Ostródy #3
  Odblaskowa choinka z Ostródy #3

Iława

Wczoraj (21.12.2017) tuż przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Iławie stanęła choinka. Nie byłoby w tym nic dziwnego - przecież wielkimi krokami zbliżają się święta - gdyby nie jej nietypowe ozdoby. Na choince zawisły odblaski a policjanci i pracownicy KPP w Iławie wspólnie z Optysiem zwrócili się z gorącym apelem do mieszkańców miasta: „Rozbierzcie naszą choinkę przed świętami!”.

 • Odblaskowa choinka w Iławie #1
  Odblaskowa choinka w Iławie #1
 • Odblaskowa choinka w Iławie #2
  Odblaskowa choinka w Iławie #2
 • Odblaskowa choinka w Iławie #3
  Odblaskowa choinka w Iławie #3

(KN/AB/RSZ/MK/DK/AB/MK/TM)

Powrót na górę strony