Świąteczna wizyta u Pani Marii Czernek - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KGP

Świąteczna wizyta u Pani Marii Czernek

Data publikacji 20.12.2017

19 grudnia ze świątecznymi życzeniami odwiedziliśmy ostatnią żyjącą wdowę po funkcjonariuszu Policji Państwowej st. post. Janie Borkowskim. Z ramienia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji życzenia złożył Pan Łukasz Kudlicki Dyrektor Biura Politycznego, z ramienia Komendy Głównej Policji nadkom. Krzysztof Musielak Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP oraz Pan Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi.

Maria Czernek jest członkinią Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi. Bardzo zaangażowała się w odkłamywanie historii narodu polskiego okresu II wojny światowej oraz tragicznego losu 22 tysięcy funkcjonariuszy, ofiar Zbrodni Katyńskiej. Włączyła się także w przekazywanie tej wiedzy pokoleniom Polaków. Wielokrotnie uczestniczyła w lekcjach pamięci z uczniami gimnazjów i liceów. Brała udział w pielgrzymkach na polskie cmentarze wojenne w Bykowni, Charkowie, Katyniu oraz Miednoje.

Maria Czernek była zaangażowana w tworzenie miejsc pamięci o policjantach II RP na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego (Łask, Zduńska Wola, Sieradz, Płock, Kutno i Andrzejów) oraz w Łodzi (tablica pamiątkowa umieszczona na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji oraz epitafium katyńskie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego). Dzięki niej powstała w Łodzi pierwsza w Polsce Aleja Dębów Pamięci Policjantów II RP ofiar Zbrodni Katyńskiej. Współpracuje z organizacjami kombatanckimi, Rodziną Katyńską, Związkiem Sybiraków oraz stowarzyszeniami niepodległościowymi. Wielokrotnie została uhonorowana odznaczeniami państwowymi i samorządowymi. Jako pierwsza otrzymała Krzyż Miednoje 1940 – odznaczenie przyznawane przez Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.

Mąż Pani Marii, Jan Borkowski, urodził się 1 kwietnia 1907 r. w Grajewie. Pełnił służbę w Policji Państwowej, co najmniej od listopada 1931 m.in. w Warszawie w Wydziale I Komendy Głównej oraz w Łodzi. We wrześniu 1939 r. pracował jako telegrafista w stopniu starszego posterunkowego w X Komisariacie Łodzi. Trafił do niewoli sowieckiej. Był więźniem Ostaszkowa. Został zamordowany w kwietniu 1940 r. w Kalininie, spoczywa w Miednoje obecnie Polskim Cmentarzu Wojennym.

(Biuro Historii i Tradycji KGP)

  • Świąteczna wizyta u Pani Marii Czernek
  • Świąteczna wizyta u Pani Marii Czernek
Powrót na górę strony