Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorzy nie dali się oszukać – akcje prewencyjne przyniosły zamierzony skutek

Data publikacji 22.03.2018

Wczoraj mieszkańcy powiatu polkowickiego odebrali telefony od rzekomych wnuczków, którzy różnymi metodami próbowali wyłudzić od nich pieniądze. Prawidłowa postawa i reakcja uchroniła wymienione osoby przed przekazaniem pieniędzy oszustom. Przyczyniły się do tego również działania prewencyjno-informacyjne podejmowane przez dolnośląską Policję.

Do jednej  z mieszkanek gminy Chocianów na numer telefonu stacjonarnego, zadzwoniła kobieta podając się za jej wnuczkę i poinformowała ją, że została zatrzymana przez policję. Seniorka natychmiast się rozłączyła i poinformowała o telefonie od oszustów polkowickich funkcjonariuszy.

Polkowiccy policjanci natychmiast po podjęciu informacji o próbie oszustwa podjęli działania wyprzedzające i informowali pracowników placówek bankowych o możliwych próbach wyłudzeń pieniędzy od osób starszych metodami na tzw. „wnuczka” i „policjanta”.

Kolejny telefon oszuści wykonali do małżeństwa z Chocianowa. Kobieta podająca się za żonę ich wnuka oświadczyła, że jej mąż jest sprawcą potrącenia pieszego i potrzebuje natychmiast 40 tysięcy złotych, żeby wpłacić kaucję prokuratorowi. Para zanim podjęła decyzję o przekazaniu pieniędzy, zachowała czujność i skontaktowała się z prawdziwą żoną wnuka, która rozwiała ich wszelkie wątpliwości.

Funkcjonariusze z Polkowic wykorzystują każdą okazję, żeby spotkać się z seniorami i ostrzegają ich przed niebezpieczeństwem ze strony oszustów podających się np. za ich wnuków czy policjantów. Mundurowi w ostatnich miesiącach spotykali się również z pracownikami placówek bankowych, których siedziby mieszczą się na terenie powiatu polkowickiego, żeby przeciwdziałać próbom wyłudzenia często dorobku życia seniorów.

Przestępcy posługują się różnymi metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych. Cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ
SENIORZE PAMIĘTAJ O 4 ZASADACH BEZPIECZNEGO DOLNOŚLĄZAKA:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie
  • Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy
  • O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję

(KWP we Wrocławiu / ig)

Powrót na górę strony