Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narada służby prewencyjnej

Data publikacji 26.04.2018

Podczas I Ogólnopolskich Zawodów Policyjnych Patroli Rowerowych w Łomży odbywa się narada służbowa naczelników wydziałów prewencji komend wojewódzkich i Stołecznej Policji oraz przedstawicieli szkół policyjnych. Organizatorem narady, jest Biuro Prewencji KGP przy współudziale Komedy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, którą reprezentował I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku podinsp. Jacek Kumpiałowski. Naradę prowadzi Naczelnik Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP mł. insp. Robert Kumor.

Służba prewencyjna jest największą liczebnie służbą Policji i podobnie jest najbardziej zróżnicowaną pod względem realizowanych zadań. Priorytetem Biura Prewencji KGP jest permanentne podnoszenie wiedzy i umiejętności policjantów służby prewencyjnej, w tym poprzez organizację turniejów wiedzy zawodowej. Finały tych przedsięwzięć są okazja do organizacji narad służbowych naczelników wydziałów prewencji komend wojewódzkich/Stołecznej Policji oraz przedstawicieli szkół policyjnych.

Zapewnienie optymalnego obiegu informacji jest jednym z podstawowych czynników determinujących osiąganie zakładanych efektów. Z uwagi na fakt, iż dzisiejsza narada odbywa się po zakończeniu pierwszego kwartału br. stąd też dokonano na niej podsumowania osiągniętych efektów w szczególności w zakresie funkcjonowania podstawowych komórek służby prewencyjnej do których zalicza się funkcjonariuszy patrolowo-interwencyjnych, dzielnicowych oraz wywiadowców prewencji. Oceny w tym obszarze dokonał Naczelnik Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP mł. insp. Robert Kumor.

Integralnym blokiem narady jest omówienie zagadnień związanych ze zmianą filozofii funkcjonowania Policji wynikającej z uspołecznianiem działań Policji w tym poprzez odtwarzanie posterunków Policji, funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Warto podkreślić, iż narzędzie w postaci KMZB, na bazie doświadczeń płynących z dotychczasowego jej funkcjonowania, ale przede wszystkim na podstawie sygnałów zgłaszanych przez społeczeństwo, uległo znacznej modyfikacji. Modyfikacji, która miała na celu optymalizację poszczególnych funkcji aplikacji. Aktywność społeczeństwa stale wzrasta, o czym może świadczyć fakt, iż do kwietniu br. na KMZB zostało naniesionych ponad 700 tys. zagrożeń. Przedstawiając problematykę związaną z odtwarzaniem posterunków Policji mł. insp. Robert Kumor podkreślił, istotę tych działań jaką jest przybliżenie Policji do społeczeństwa.

Tematyka ta wprowadziła uczestników narady w kolejny bardzo ważny temat jakim jest realizacja programu „Dzielnicowy bliżej nas”, omówioną przez mł. insp. Arkadiusza Kopczyńskiego. Niezwykle istotnym elementem, który pozwala na właściwą realizację programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest realizacja zaleceń z przeprowadzonego audytu wewnętrznego, w tym przede wszystkim sprawowanie właściwego nadzoru przez przełożonych na wszystkich szczeblach zarządzania w Policji. Nadzór, co podkreślono, powinien być głównie ukierunkowany na funkcje instrukcyjno-pomocowe wykonywane bezpośrednio w jednostkach wykonawczych. Zgodnie z nakreślonymi przez kierownictwo polskiej Policji kierunkami działań, jest to zagadnienie na tyle istotne, iż a naczelnicy wszystkich garnizonów omówili dotychczas wprowadzone rozwiązania w ich garnizonach wraz z ich planowaną ewaluacją w 2018 r.

Narada służby prewencyjnej nie mogłaby odbyć się bez prezentacji rozwiązań praktycznych wdrażanych w poszczególnych garnizonach. Podczas narady Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach p.o. podinsp. Radosław Wola przedstawił referat dotyczący wykorzystania uniwersalnych narzędzi elektronicznych w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Rozwiązania wprowadzone w garnizonie stołecznym, w zakresie doskonalenia zawodowego lokalnego dla koordynatorów procedury „Niebieskie karty” oraz bezpośrednich przełożonych dzielnicowych z jednostek organizacyjnych KSP omówiła podinsp. Agnieszka Gajewska-Kosim Naczelnik Wydziału Prewencji KSP. Natomiast wprowadzone w garnizonie lubelskim działania profilaktyczne skierowane do osób starszych i samotnie mieszkających, przedstawił Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Lublinie insp. Wojciech Czapla, podkreślając iż działania te prowadzone są w ramach lubelskiego programu „Oszustwom Stop”.

Z uwagi na fakt, iż odprawa odbywa się podczas trwania Ogólnopolskich Zawodów Policyjnych Patroli Rowerowych nie mogło również zabraknąć tematu związanego z tą formą pełnienia służby. Funkcjonowanie patroli rowerowych w Polskiej Policji omówił kom. Piotr Rzeźnik ekspert Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP, a bezpośrednimi doświadczeniami w organizacji patroli rowerowych podzielili się naczelnicy wydziałów prewencji KWP/KSP.

Tradycyjnym elementem każdej narady służbowej służby prewencyjnej są bloki dyskusyjne, podczas których przedstawiciele poszczególnych garnizonów mogą podzielić się własnymi doświadczeniami oraz wymienić poglądy na temat oceny funkcjonowania poszczególnych rozwiązań prawno-organizacyjnych.

(Biuro Prewencji KGP/ mw)

  • Narada służbowa służby prewencyjnej
  • Narada służbowa służby prewencyjnej
  • Narada służbowa służby prewencyjnej
  • Narada służbowa służby prewencyjnej
Powrót na górę strony