Uważajmy na oszustów - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Opole

Uważajmy na oszustów

Data publikacji 14.05.2018

Dwie mieszkanki powiatu prudnickiego straciły łącznie 66 000 złotych. Oszuści działający metodą „na córkę” na kilkanaście prób, niestety w 2 przypadkach zwiedli starsze osoby. Przeczytajcie nasze rady – tak, by następnym razem nie dać się oszukać i nie stracić dorobku życia. Pamiętajmy też o tym, żeby nie przekazywać obcym osobom pieniędzy.

W piątek, 11 maja 2018 r., prudniccy policjanci odnotowali 11 prób oszustw metodą na tzw. córkę. Niestety w dwóch przypadkach starsze osoby dały się zwieść.  74 i 81-latka straciły łącznie 66 tys. złotych. Rzekoma córka w rozmowie telefonicznej mówiła, że jest w banku i ma poważne problemy finansowe. Musi natychmiast wpłacić określoną sumę pieniędzy. Jednak sama nie może po nie przyjść tylko po odbiór pieniędzy przyjedzie pracownik banku. Gdy starsze osoby zorientowały się, że mogły paść ofiarą oszusta, było już za późno.

Pamiętajmy, że o takich sytuacjach, jaka przytrafiła się mieszkankom Prudnika, warto rozmawiać z naszymi rodzicami i dziadkami. Przy każdej okazji ostrzegajmy ich przed oszustami, którzy próbują wzbudzić ich zaufanie i okraść z oszczędności. Upewnijmy ich, że w sytuacjach podejrzanych czy też nietypowych, mogą do nas zadzwonić.

Przypominajmy naszym seniorom również o podstawowych zasadach obsługi telefonu, między innymi tej, że aby wykonać nowe połączenie, to wcześniejsze musi być już zakończone. Dużą rolę odgrywają dzieci i wnukowie – to wciąż pod nich podszywają się lub powołują sprawcy. Zapewnijmy swoich dziadków czy rodziców, że za pośrednictwem osób trzecich nigdy nie będziemy chcieli od nich pożyczyć pieniędzy.

Musimy również pamiętać o tym, że oszuści cały czas zmieniają metody swojego działania i zawsze należy być czujnym i ostrożnym.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

(KWP w Opolu/ mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja