Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa ks. Józefa Jachimczaka

Data publikacji 10.06.2018

Dziś w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odprawiona została uroczysta Msza Święta z okazji 60-lecia święceń kapłańskich kapelana stołecznej Policji. W uroczystości wzięli udział m.in.: Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jaroslaw Szymczyk, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, byli komendanci stołeczni Policji oraz policjanci i pracownicy stołecznego garnizonu.

Ksiądz Jubilat wychował się w rodzinie katolickiej. Po podstawówce wraz ze swoim bliźniakiem uczęszczał do gimnazjum w Krakowie, w Małym Seminarium Księży Misjonarzy. Zawsze chciał zostać księdzem. Święcenia kapłańskie otrzymał w kościele seminaryjnym na krakowskim Stradomiu. W latach 1984-1993 był proboszczem w tutejszej parafii pod wezwaniem Św. Krzyża (obecnie Bazylika Świętego Krzyża), w której od 1980 roku odbywa się transmisja radiowa mszy dla chorych.

W 1990 roku ówczesny Komendant Stołeczny Policji zwrócił się z prośbą do księdza Józefa Jachimczaka, aby właśnie w tym kościele odprawił Mszę Św. za pomordowanych policjantów w Katyniu i Miednoje. Tak też się stało, 2 maja 1991 r. odbyło się tu poświęcenie sztandaru policyjnego oraz poświęcenie kaplicy katyńskiej wraz z prochami pomordowanych. Po tej uroczystości komendant zwrócił się do ks. Prymasa Józefa Glempa, aby wyznaczył ks. Jachimczaka kapelanem stołecznej Policji. Osobnym dekretem powierzono mu wtedy obowiązki kapelana, które od 28 lat nieprzerwanie pełni do dziś.

Po okresie transformacji ustrojowej obecność kapelana w komendzie była dość dużym zaskoczeniem. Potrzeba było czasu, by zaskarbił sobie zaufanie policjantów i pracowników Policji. Dziś towarzyszy policjantom i pracownikom cywilnym we wszystkich ważnych wydarzeniach i uroczystościach, oferuje im także swoje wparcie na co dzień.

Od lat ks. kapelan uczestniczy m.in. w uroczystościach policyjnych przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą, w poświęceniu budynków i radiowozów, w obchodach Święta Policji, w modlitwach za pomordowanych w Katyniu i Miednoje, w promocjach i ślubowaniu policjantów, w mszach św. i modlitwach przy tablicy „Gloria victis”, a także w policyjnych pogrzebach. W swoich homiliach i wystąpieniach zawsze nawiązuje do aktualnych problemów i zadań Policji, przypominając o odpowiedzialności za drugiego człowieka jako podstawowej zasadzie bycia policjantem. Organizował również pielgrzymki środowiska policyjnego do Ziemi Świętej, Rzymu, Krakowa, Auschwitz i oczywiście, jak każdego roku, do Częstochowy. O swojej pracy duszpasterza Policji opowiedział m.in. w książce „W służbie życiu”. Poza dyżurami w KSP przygotowuje też policjantów i policjantki do przyjęcia sakramentów.

Przez 16 lat swojej posługi kapłańskiej był również duszpasterzem służby zdrowia. Przez wszystkie te lata towarzyszył środowiskom medycznym całej Polski we wszystkich ważnych wydarzeniach. Był z nimi podczas wszystkich krajowych zjazdów lekarzy jako jeden z celebransów mszy świętych odprawianych z tej okazji czy podczas uroczystości poświęcenia sztandaru Naczelnej Izby Lekarskiej. W homiliach i wystąpieniach publicznych nawiązywał do aktualnych problemów służby zdrowia. Zawsze wspierał prawo pracowników służby zdrowia do godziwych warunków pracy i wynagrodzeń. Często porównywał powołanie lekarskie do powołania kapłańskiego, wskazując na wiele cech łączących oba te zawody.

Dzisiejsza Msza Święta koncelebrowana była uroczystym podsumowywaniem 60-lecia kapłaństwa ks. Józefa Jachimczaka. Na jej zakończenie swoje życzenia Czcigodnemu Jubilatowi złożyli przedstawiciele wszystkich środowisk, z którymi przez lata współpracował.

W imieniu policjantów i pracowników Policji stołecznego garnizonu swoje życzenia złożył Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej. - Dostojny Jubilacie, Czcigodny Księże Kapelanie Komendy Stołecznej Policji – zwrócił się do księdza Józefa Jachimczaka komendant - już 60 lat minęło od chwili, kiedy w swojej duszy, w głębi siebie usłyszałeś głos Chrystusa i powiedziałeś tak. Przez te lata bycia kapłanem stałeś się autorytetem moralnym w wielu środowiskach. Byłeś duszpasterzem największych polskich środowisk akademickich w Warszawie i Krakowie. Przez wiele lat byłeś gospodarzem Bazyliki, w której się znajdujemy. Wygłosiłeś 164 homilie podczas radiowych Mszy Św., które trafiały do Polaków w kraju i zagranicą. Przez 16 lat byłeś krajowym duszpasterzem służby zdrowia, a od 28 lat jesteś kapelanem Komendy Stołecznej Policji. Właśnie te 28 lat łączy nas ze sobą, bo ja również tyle lat jestem w tej formacji. (…) Gdy tylko Cię poznałem, Dostojny Jubilacie, od razu poznałem Twoją mądrość, dobro i życzliwość. Teraz po siedmiu miesiącach pracy w garnizonie wiem, że także inni policjanci i pracownicy są od lat tą mądrością, dobrocią i życzliwością obdarzani. Obecność podczas dzisiejszej uroczystości Komendanta Głównego Policji, byłych komendantów stołecznych Policji oraz policjantów i pracowników garnizonu stołecznego, świadczy, że jesteś wielkim człowiekiem, wielką historią tego garnizonu. Księże Józefie, w imieniu wszystkich policjantów i pracowników Policji garnizonu stołecznego dziękuję za modlitwę, mądre przemówienia, za życzliwość i opiekę. Przyjmij życzenia zdrowia, siły i wytrwałości w dalszej posłudze Kościołowi i człowiekowi.

Jubilat podziękował za wszystkie piękne życzenia przekazane podczas dzisiejszej uroczystości słowami zapisanymi na pamiątkowym obrazku wręczanym podczas Mszy Św. z okazji 60-lecia kapłaństwa. – Wszystkich, których spotkałem na swojej drodze kapłańskiej i którym posługiwałem – Błogosław Panie. (…) Nie mogło zabraknąć też wspomnień sprzed lat i krótkich historii o osobach i środowiskach, z którymi ks. Jachimczak współpracował w ciągu tych kilkudziesięciu lat kapłaństwa. - Do wszystkich obecnych i tych nieobecnych dziś mówię ciepłe słowo: Dziękuję!

tekst: podinsp. Anna Kędzierzawska
foto: Marek Szałajski / Paweł Ostaszewski

Powrót na górę strony