DOPALACZE NADAL GROŹNE – mówimy o nich w mediach - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gorzów Wlkp.

DOPALACZE NADAL GROŹNE – mówimy o nich w mediach

Data publikacji 13.06.2018

W ostatnim okresie do zielonogórskich policjantów docierają informacje o kolejnych młodych ludziach przywożonych do szpitala z objawami silnych zatruć nieznanymi substancjami. W rozmowach z nimi policjanci dowiadują się, że palili lub zażyli tzw. „dopalacze” kupowane przez Internet. Prosimy rodziców i dorosłych opiekunów – zwracajcie uwagę na niepokojące sygnały i zmiany w zachowaniu Waszych dzieci, uczniów czy wychowanków.

Na Oddział Ratunkowy zielonogórskiego szpitala ostatnio kolejny raz trafiło kilka osób, które zatruły się nieznanymi substancjami. Stan jednego z mężczyzn był bardzo poważny. Policjanci wyjaśniają sprawę, a wszystkie osoby potwierdzają, że zażyte substancje pochodziły ze strony internetowej. Okazuje się, że takich zatruć było więcej w całym kraju. Media nagłaśniają informacje o zatruciach i wspomagają Policję oraz inne instytucje, które działają prewencyjnie i ścigają handlujących tymi substancjami. Dzisiaj Radio Zielona Góra i Zachód zaprosiło do swojej interwencyjnej audycji również przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Dopalacze, stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazane. Sprzedawcy tych specyfików za wszelką cenę próbują jednak obejść obowiązujące w tym zakresie przepisy i zakazane substancje oferują w nielegalnej sprzedaży jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia. W ramach działań profilaktycznych zielonogórscy policjanci od lat rozmawiają o zagrożeniu jakie powodują narkotyki i dopalacze na spotkaniach z młodzieżą i pedagogami – w tym roku szkolnym w ramach projektu „Dopalam się sobą”. Zwalczając ten proceder Policja od wielu lat współpracuje także z Państwową Inspekcją Sanitarną. Osoba, która udziela dopalaczy innym, oprócz zarzutów z Ustawy o zapobieganiu narkomanii może także mieć postawiony zarzut z art. 160 Kodeksu Karnego – narażenia na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, czy art. 165 kk - sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. Perfidni handlarze dopalaczami mieszają najróżniejsze substancje, czasem bardzo niebezpieczne – zwłaszcza dla młodych organizmów. Na opakowaniach nie ma składu tych preparatów, co właśnie jest podwójnie niebezpieczne dla zażywających te środki. Zagrożeniem jest bowiem to, że lekarze nie mając informacji jakie substancje zażyła czy wypaliła zatruta osoba mają bardzo utrudnione działanie i opóźnia to ratowanie ludzkiego życia.

SZANOWNI PAŃSTWO,

Zwracajcie uwagę na dziwne zachowanie Waszych dzieci, uczniów i wychowanków. Sprawdzajcie czy nie kupują w Internecie środków o dziwnym przeznaczeniu, w paczuszkach z wymyślnymi nazwami są zazwyczaj małe torebki strunowe z zawartością roślinnego suszu czy proszku. Rozmawiajcie z młodymi ludźmi jak straszne spustoszenie w organizmie i czasem trwałe uszkodzenia mózgu powoduje używanie tych chemicznych preparatów. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia i zdrowia!

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony
Polska Policja