Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląska policja – „Stop agresji na drodze”

Data publikacji 23.07.2018

Dolnośląscy policjanci wspólnie z mieszkańcami walczą z agresją na drodze, a wszystko po to by każdy użytkownik ruchu drogowego mógł czuć się bezpiecznie. Zachowania kierowców na drodze i kultura jazdy ulega ciągłej poprawie, jednak wciąż istnieje potrzeba prowadzenia działań w tym zakresie. Mimo ciągłych apeli funkcjonariuszy i informowania o prowadzonych działaniach tylko w II kwartale br. policjanci ruchu drogowego, mając na uwadze agresywne zachowania na drodze, ujawnili ponad 6,6 tys. wykroczeń, a na specjalną skrzynkę „Stop agresji na drodze” wpłynęło w tym czasie blisko 400 spraw, którymi zajęli się funkcjonariusze.

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem agresji na drodze dolnośląskiej Policji w II kwartale 2018 roku przeprowadzili wzmożone działania mające na celu eliminowanie piratów drogowych, stwarzających zagrożenie dla innych osób. Podczas akcji na drogach policjanci wykorzystali nie tylko radiowozy oznakowane, ale również pojazdy nieoznakowane wyposażone w videorejestratory. W tym czasie skontrolowali ponad 10 tysięcy pojazdów i ujawnili ponad 6,6 tys. wykroczeń.

Niestety zdecydowana większość wykroczeń popełnionych przez kierujących dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości / blisko 3,5 tysiąca/. Wśród pozostałych negatywnych zachowań, a mających wpływ na bezpieczeństwo na drodze były: niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowa zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. W większości przypadków kierowcy za popełnione czyny zostali ukarani grzywną w drodze postępowania mandatowego lub zebrane materiały w sprawach zostały skierowane do sądu.

Przykładami nieodpowiedzialnego zachowania i stworzenia zagrożenia na drodze były sytuacje, które policjanci ujawnili podczas kontroli drogowych:

  • w Trzebnicy funkcjonariusze zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy przystosowany do przewozu 2 osób. Autem kierował 21-letni mężczyzna, który jak się okazało przewoził w przestrzeni bagażowej aż 30 pasażerów.  Auto nie było dopuszczone do ruchu, a kierujący nie miał obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.
  • w Ząbkowicach Śląskich kierujący samochodem skoda wyjechał policjantom na tzw. czołówkę. Funkcjonariusze, aby uniknąć zderzenia z autem zmuszeni zostali do zjechania na pobocze. Policjanci chcieli zatrzymać kierowcę, jednak on nie zatrzymał się i zaczął uciekać. Podczas ucieczki kierujący złamał szereg przepisów ruchu drogowego w tym m. in. wyprzedzał w miejscu niedozwolonym oraz jechał po chodniku między pieszymi. Ustalenia przeprowadzone przez policjantów potwierdziły, że kierujący swoim zachowaniem przekroczył 50 punktów karnych. Jak twierdził, śpieszył się na wesele do kolegi.
  • w Legnicy „namierzony” został kierujący motocyklem, który  jechał ponad 130 km/h w przy ograniczeniu do 50 km/h. Policjanci chcieli go zatrzymać jednak ten zaczął uciekać. Podczas pościgu funkcjonariusze zarejestrowali szereg wykroczeń, czym kierowca jednośladu stwarzał zagrożenia dla innych osób: jazda po niewłaściwej stronie drogi, jazda po powierzchni wyłączonej z ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych. W trakcie  ucieczki kierowca jednośladu stracił panowanie na pojazdem i upadł. Pomimo tego kontynuował ją pieszo. Został zatrzymany. Jak się okazało uciekał ponieważ posiadał dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych i był po wpływem narkotyków.

Funkcjonariusze mając na uwadze bezpieczeństwo działają nie tylko na drogach. Mieszkańcy widząc niebezpieczne zachowania kierowców przesyłają materiały na specjalnie utworzoną w tym celu skrzynkę poczty elektronicznej „Stop agresji na drodze” dolnośląskiej Policji. W II kwartale tego roku wpłynęło blisko 400 takich spraw, którymi zajęli się funkcjonariusze.

Przypomnieć należy, że Zespół do zwalczania agresywnych zachowań na drodze w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu powstał w 2014 roku. Działa on nie tylko na drogach, ale także w Internecie. Funkcjonariusze zbierają informacje o nielegalnych wyścigach oraz ich uczestnikach. Policjanci obserwują sposób zachowania kierowców na drodze oraz analizują najczęściej popełniane naruszenia w ruchu drogowym. Dodatkowo śledzą informacje prasowe, internetowe oraz analizują zapisy z monitoringów miejskich. Praca policjantów ukierunkowana jest w dużym stopniu na sprawców rażących naruszeń w ruchu drogowym. Mając na uwadze wspólną walkę z piractwem drogowym uruchomiona została specjalna skrzynka poczty elektronicznej: stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl,

na którą każdy może przesłać policjantom link, film lub zdjęcia dokumentujące naruszenia prawa. Celem tego działania jest ograniczenie przemocy i agresji ze strony kierowców, którzy nie potrafią kontrolować swoich reakcji i zachowań.

Podkreślić należy, że ze względu na różną jakość nadsyłanych materiałów, a także w celu skutecznego ścigania sprawców naruszeń w ruchu drogowym, wraz z  materiałem należy przesłać następujące informacje:

  • data, godzina i miejsce zdarzenia,
  • dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, marka,
  • dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy.

Policjanci podczas prowadzanych spraw w związku z agresją na drodze sięgają po różnego rodzaju środki wobec takich osób, po wszystkie możliwe sankcje, również po te o najsurowszym wymiarze. Samych przyczyn agresji na drodze jest bardzo wiele. Wśród najczęstszych spotykanych i wymienianych są stres, pośpiech, zmęczenie, a także rywalizacja. Znaczenie mają  także cechy osobowości osób np. impulsywność, brak równowagi emocjonalnej, zbytnia pewność siebie i chęć dominacji. Wreszcie przyczyną agresji jest też alkohol, środki psychoaktywne, warunki drogowe, czyli wszelkie utrudnienia w ruchu drogowym, na które tak często narzekają kierowcy.

Agresywne zachowania na drodze mogą przejawiać się poprzez:

  • utrudnianie włączenia się do ruchu,
  • używanie sygnału dźwiękowego oraz świateł niezgodnie z przepisami,
  • straszenie innych kierowców groźbami z użyciem  przekleństw,
  • niestosowne gesty,
  • zbyt bliska jazda za pojazdem ”zderzak w zderzak”, mająca na celu wymuszenie zwiększenia prędkości lub zmiany pasa ruchu,
  • nagłe hamowanie,
  • nagłe zmniejszenie prędkości w celu zrobienia na złość, czy też nagłe przyspieszanie, gdy inny kierowca podejmuje manewr wyprzedzania,
  • ruszanie z piskiem opon.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze. Wszystkim życzymy bezpiecznego korzystania z dróg.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony