Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zanim wyruszysz w podróż...

Data publikacji 09.04.2007

W okresie Świąt Wielkanocnych bezpieczeństwa obywateli pilnuje ponad 10 tys. policjantów. Funkcjonariusze drogówki apelują o rozsądek, życzliwość i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Na tych, którzy apel zlekceważą, oczekiwać będą patrole wyposażone przede wszystkim w fotoradary, wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości.

W okresie Świąt Wielkanocnych Policja wzmocni nadzór nad ruchem drogowym. Policjanci będą sprawdzać przestrzeganie dozwolonych prędkości jazdy, trzeźwość kierujących i korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Realizując rekomendację Komisji Europejskiej (2004/345/EC) w tych dniach szczególny nacisk będzie położony na przestrzeganie ograniczeń prędkości (poprzez użycie wszystkich urządzeń do pomiarów, tj. fotoradarów, videorejestratorów i ręcznych mierników prędkości).

Policjanci przypominają, że na drogach będzie tłoczno, ale nie musi to oznaczać, że nie będzie bezpiecznie. To, czy kierowcy i ich rodziny szczęśliwie dotrą do celu, w największej mierze zależy od samych kierowców.

Każdego roku w czasie świąt na drogach giną ludzie. Niestety, wypadki, które mają miejsce właśnie w tym okresie, to w dużym stopniu tzw. wypadki "rodzinne". W wypadkach tych poszkodowane są całe rodziny, w tym także dzieci.

W okresie świątecznym wiele jest także zdarzeń z udziałem osób, które piły alkohol, zarówno z kierowców, jak i pieszych.

Kierującym pojazdami policjanci przypominają, że prowadząc swój samochód odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo swoich najbliższych. Pieszym zaś, że są tzw. "niechronionymi" uczestnikami ruchu drogowego. W konfrontacji z pojazdem ich szanse na przeżycie oceniane są jako znikome. Już przy prędkości 50 km/h uderzenie samochodu w pieszego z reguły powoduje jego śmierć.

Policja przygotowała kilka porad dla kierowców, z których warto skorzystać planując wyjazd świąteczny:

• Nie wyjeżdżaj w drogę zmęczony lub niewyspany. Jazda spowoduje, że poczujesz jeszcze większą senność. Wypadki polegające na zjechaniu kierowcy na pas ruchu dla przeciwnego kierunku, mają miejsce przeważnie z powodu zaśnięcia za kierownicą. Decydują o tym ułamki sekund.

• Samochód powinien być właściwie przygotowany do podróży, a to obejmuje nie tylko sprawdzenie hamulców, świateł, ciśnienia w oponach itd., lecz również dobrze zaplanowany załadunek bagażu. Pakunki nie mogą zasłaniać widoku kierowcy ani w żaden inny sposób utrudniać mu prowadzenia samochodu. Nie powinny łatwo się przesuwać, należy pamiętać o środku ciężkości auta.

• Przez całą drogę należy koniecznie mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dopilnować trzeba, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. To nie tylko wymóg prawny. To często wybór między życiem a śmiercią.

• Jeśli czujesz się zmęczony, zrób koniecznie przerwę w kierowaniu. Kilku lub kilkunastominutowa przerwa nie wpłynie znacząco na ogólny czas podróży, ale jej brak może spowodować, że droga skończy się szybciej niż planowałeś.

• Zatrzymuj się w bezpiecznych miejscach, najlepiej na wyznaczonych parkingach. Jedną z przyczyn wypadków drogowych jest najechanie pojazdu na stojący na jezdni inny pojazd.

• Mimo że od końca lutego nie ma już obowiązku jazdy na światłach mijania w ciągu dnia, lepiej je włączyć, nawet przy ładnej pogodzie. Samochód będzie łatwiej zauważalny przez innych kierowców, zwłaszcza w lusterku wstecznym i bocznym.

• Nadmierna prędkość czy niebezpieczne wyprzedzanie, gdy już coś wyjdzie źle, przeważnie kończą się tragicznie.

• Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownicą po wypiciu alkoholu. Pamiętaj, że po wypiciu nawet jednego czy dwóch kieliszków wódki zwiększa się ryzyko wypadku. Już sam fakt prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego, za popełnienie którego można stracić wolność na 2 lata i utracić prawo jazdy. Poza tym, czy warto narażać siebie i innych?

Bezpieczne przewożenie dziecka

Pamiętając o bezpieczeństwie, szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, zwłaszcza, że one same najczęściej nie upomną się o to, by zapewnić im bezpieczne warunki podróży. Przepis nakazujący: „w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym” – nie budzi kontrowersji. Foteliki dla dzieci spełniają w aucie kilka ról. Podczas jazdy umiejscawiają dziecko, nie pozwalając mu przemieszczać się po wnętrzu samochodu. Zabezpieczają je przed skutkami gwałtownych hamowań czy zmian kierunku jazdy. W razie wypadku czy kolizji foteliki pełnią dla dziecka funkcję ochronną, dając szanse na zmniejszenie skutków zderzenia, opóźniają ruch dziecka, rozkładają działające podczas wypadku siły na większy obszar i ukierunkowują je na silniejsze części ciała (klatkę piersiową i miednicę).

Mówiąc o przewożeniu dzieci w samochodach należy przypomnieć kolejny bardzo istotny zapis prawa o ruchu drogowym: „kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego”. Artykuł ten dotyczy wszystkich samochodów osobowych oraz autobusów i samochodów ciężarowych, nawet wtedy, gdy nie są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Jeśli kierowca nie ma jak zamocować fotelika w pojeździe, to nie może przewozić dziecka na przednim siedzeniu. „Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera”. To zapis chroniący dzieci przed negatywnym działaniem poduszki powietrznej.



                                                                                              *   *   *

Policja przypomina także, że o wielu rzeczach należy pomyśleć jeszcze przed wyjazdem:
• Wyłączyć z kontaktów wszystkie odbiorniki energii elektrycznej.
• Zamknąć dopływ wody do kranów.
• Zamknąć dopływ gazu ziemnego lub zakręcić zawór butli z gazem.

Pamiętaj, że wyjeżdżając na święta powinieneś zabezpieczyć dom albo mieszkanie przed włamaniem lub kradzieżą. Tak więc nie zapomnij, aby przed wyjazdem:
• Dokładnie zamknąć wszystkie okna.
• Dokładnie zamknąć drzwi wejściowe na wszystkie zainstalowane zamki.
• Uaktywnić system alarmowy lub inne systemy mające służyć zabezpieczeniu mieszkania lub domu (np. włączające światło o określonych godzinach).
• Poprosić rodzinę, przyjaciół lub sąsiadów, aby „zaopiekowali się” Twoim mieszkaniem lub domem.

Wyjeżdżając na święta samochodem powinieneś pamiętać:
• Przed wyjazdem dokonaj przeglądu samochodu oraz reaguj natychmiast na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu podzespołów pojazdu – zwłaszcza odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.
• W czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu.
• Zaplanuj miejsca, gdzie zatrzymasz się, aby odpocząć.
• Opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu.
• Zawsze włączaj system alarmowy.
• Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów.
• W czasie jazdy zamykaj pojazd od wewnątrz.

W czasie podróży, w celu uniknięcia kradzieży, powinieneś:
• Zachować szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach lotniczych, kolejowych czy autobusowych, na przystankach i w środkach komunikacji publicznej, itp.
• Bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu czy pociągu.
• Nie pozostawiaj w miejscach publicznych bagażu bez opieki – zwłaszcza torebek i neseserów.


Zobacz także: PROFILAKTYKA

 

Powrót na górę strony