Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawa człowieka, a mowa nienawiści

Data publikacji 11.12.2018

Z okazji 70-lecia uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dzisiaj w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbyła się młodzieżowa debata pod hasłem „Prawa człowieka narzędziem walki z radykalizacją życia społecznego i mową nienawiści”.

Organizatorzy debaty: Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu oraz Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, mieli na celu zwrócenie uwagi na potrzebę akceptacji różnorodności i wskazanie najczęstszych źródeł przestępstw motywowanych stereotypami, uprzedzeniami i popełnianych z pobudek nienawistnych, upodmiotowienie potencjalnych ofiar nietolerancji, wzmocnienie świadomości i wrażliwości osób sprzeciwiających się tym zjawiskom, jak również propagowanie postaw, zachowań oraz standardów ochrony prawnej związanych z ograniczaniem przestępczości motywowanej nienawiścią i naruszania godności człowieka z powodu różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, albo bezwyznaniowości, czy też innych przyczyn wynikających w szczególności z cech niezbywalnych (trwałych) – community policign, w tym promowanie życia wolnego od zachowań dyskryminujących.

Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Rektora Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu - doc. dr Elżbietę Kielską oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu - insp. Tomasza Michułkę.

Licznie zgromadzonych uczestników debaty powitali: dziekan Wydziału Studiów Strategicznych i Technicznych Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu - dr Adam Ziółkowski oraz Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu ds. Ochrony Praw Człowieka - mł. insp. dr Zenon Romanek, który w swym wystąpieniu przedstawił genezę i źródła praw człowieka oraz ich rolę w przeciwdziałaniu nienawiści, a także przybliżył wielowymiarowość tychże praw i wolności człowieka. Słuchacze mogli także zapoznać się z aspektem psychologicznym sprawcy oraz procesem wspierania ofiary przestępstwa z nienawiści, który nakreśliła st. sierż. Dominika Gruszka z Sekcji Psychologów KWP zs. w Radomiu. Ziarno inspiracji do dalszego działania w terenie starała się zasiać podinsp. Agnieszka Guza - zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu, która przedstawiła przykłady działań profilaktycznych, jakie mogą wzmocnić proces eliminowania wszelkich form nienawiści z przestrzeni publicznej. Na zakończenie odbyła się moderowana przez wykładowcę WSH w Radomiu dr Małgorzatę Kuśmierczyk-Balcerek – dyskusja na temat identyfikowania własnych stereotypów i uprzedzeń.

Na widowni zasiadło ponad 300 osób, głównie młodzież szkół ponadpodstawowych, w tym z tzw. „klas mundurowych”, którzy u progu wyboru swych dróg zawodowych zechcieli poszerzyć wiedzę z powyższej tematyki, a także młodzież akademicka, pedagodzy, nauczyciele oraz funkcjonariusze Policji na co dzień realizujący zadania o charakterze profilaktyczno – prewencyjnym.

Podczas debaty Komenda Wojewódzka Policji zaprezentowała ofertę dla osób zainteresowanych wstąpieniem do służby. Można było porozmawiać o pracy policjanta oraz dowiedzieć się, jakie warunki należyspełnić, by wstąpić w szeregi Policji.

(KWP w Radomiu/ab)

  • Prawa człowieka, a mowa nienawiści
  • Prawa człowieka, a mowa nienawiści
  • Prawa człowieka, a mowa nienawiści
  • Prawa człowieka, a mowa nienawiści
  • Prawa człowieka, a mowa nienawiści
  • Prawa człowieka, a mowa nienawiści
Powrót na górę strony