Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany oszust działający metodą "na policjanta"

Data publikacji 25.01.2019

Policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu zatrzymali oszusta działającego metodą „na policjanta”. 25-latek z Koszalina, wraz ze swoją wspólniczką wyłudził od 77-letniego mieszkańca Będzina 70 tys. złotych. Śledczy odzyskali pieniądze, a oszust trafił do policyjnego aresztu. Niestety w ciągu minionej doby przestępcy działający tą metodą kilkakrotnie oszukali seniorów z naszego województwa, którzy stracili oszczędności życia…

Wczoraj policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali oszusta działającego metodą „na policjanta”. 25-latek z Koszalina wspólnie z kobietą podającą się za policjantkę wyłudzili pieniądze w kwocie 70 tys. złotych od mieszańca Będzina. Najpierw kobieta podająca się za funkcjonariuszkę zadzwoniła do 77-latka i powiedziała, że jej wnuk miał wypadek i potrzebna jest gotówka w celu "załatwienia sprawy". Senior przekazał potrzebną kwotę mężczyźnie, który pojawił się po nią w mieszkaniu. Wtedy do akcji wkroczyli śledczy z katowickiej komendy wojewódzkiej, którzy zatrzymali mężczyznę i odzyskali łup. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Teraz o jego losie zadecyduje prokurator i sąd. Postępowanie w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Będzinie.

Niestety w ciągu ostatniej doby w naszym województwie doszło do kilku przypadków wyłudzeń pieniędzy metodą „na policjanta”. Na skutek działania przestępców seniorzy z okolic Wodzisławia Śląskiego oraz Katowic stracili blisko 130 tys. złotych.

Apelujemy o rozwagę i przypominamy:

By nie stać się ofiarą oszusta musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podają się bliskich lub policjantów. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Należy pamiętać, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie i NIGDY też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję – nr alarmowy 112 lub 997.

Jednocześnie apelujemy do pracowników banków i innych instytucji finansowych o zainteresowanie się losem starszych osób, które wypłacają z konta bądź lokaty swoje oszczędności. Wystarczy krótka rozmowa, kilka pytań, aby upewnić się, czy nestor nie jest przypadkiem oszukiwany, np.: czy zamierza przekazać pieniądze krewnemu za pośrednictwem obcej osoby lub policjantowi jako dowód w sprawie. Ważne też, aby upewnić się, czy starsza osoba jest sama i czy ewentualnie ktoś pomoże jej dotrzeć z gotówką do domu, tak aby w drodze powrotnej nie padała ofiarą rozboju. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, odroczmy wypłatę i skontaktujmy się z Policją. Być może dzięki temu uda się zatrzymać oszustów i uchronić starszą osobę przed stratą oszczędności.

 

Powrót na górę strony