Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na poczet kar zabezpieczono mienie warte 20 mln zł

Data publikacji 22.02.2019

Tak ogromne zabezpieczenie mienia było możliwe dzięki wnikliwej analizie, zaangażowaniu, a przede wszystkim współpracy policjantów CBŚP z Poznania i prokuratorów z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, którzy ustalili, a następnie zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych. Do sprawy zatrzymano już 31 osób, wobec których zastosowano środki zapobiegawcze, w tym aresztowano podejrzanych o kierowanie grupą.

Policjanci z Zarządu w Poznaniu CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu od kilku miesięcy prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie podejrzani są o przestępstwa gospodarcze. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa ta działała na przełomie 2017 i 2018 roku w Poznaniu, w Warszawie i innych miastach na terenie Polski.

Sprawa zaczęła się we wrześniu 2018 roku, kiedy to do śledczych dotarła informacja, z której wynikało, że mogło dojść do popełnienia przestępstw przy zawieraniu umów o pożyczki ze środków Unii Europejskiej. Informacje te potwierdzili policjanci z Zarządu w Poznaniu CBŚP. W toku śledztwa zakwestionowano udzielenie 130 pożyczek dla 100 firm. Jak ustalono przedmiotem tych pożyczek były środki na zakup specjalistycznego sprzętu elektronicznego.

W ostatnich dniach funkcjonariusze przeprowadzili kolejną już realizację w tej sprawie. Tym razem zatrzymano 9 osób, które są podejrzane o oszustwa oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas akcji policjanci CBŚP zabezpieczyli dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci jako materiał dowodowy w sprawie. Podejrzanym grozić może kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

Podczas poprzedniej realizacji zatrzymano 22 osoby, przeszukano ponad 140 obiektów, w tym siedziby firm i mieszkania podejrzanych. Z ustaleń śledczych wynika, że łączne straty spowodowane działalnością tej grupy szacowane są już na ok. 80 milionów złotych. Wobec osób podejrzanych o założenie i kierowanie tą grupą przestępczą od grudnia 2018 roku stosowane są środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu policjantów i prokuratorów ujawniono majątek należący do podejrzanych w postaci kilkudziesięciu nieruchomości, kilkunastu samochodów oraz pieniędzy na rachunkach bankowych. W efekcie czego zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 20 milionów złotych. Zabezpieczenia majątkowe mają na celu naprawienie szkód oraz pokrycie ewentualnych grzywien. Policjanci odzyskali również towary będące przedmiotami pożyczek zawartych przez tzw. „słupy”, których wartość szacowana jest na kilka milionów złotych.

Łącznie w sprawie występuje już 31 podejrzanych i planowane są kolejne zatrzymania.

Warto zobaczyć opis poprzedniej akcji: Mogli wyłudzić ponad 68 mln zł z funduszu UE

 

Powrót na górę strony