Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Osobom bezdomnym można pomóc - skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 08.01.2020

Mimo, że tegoroczna zima nie jest specjalnie surowa, to warto pamiętać o ludziach bezdomnych. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aby nie doszło do tragedii policjanci również uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe i inne miejsca, w których osoby bezdomne zazwyczaj szukają schronienia w czasie zimy.

Pogoda za oknem może nie jest specjalnie zimowa, jednak należy pamiętać, że również niewielki mróz, czy nawet kilka stopni powyżej, to warunki, które mogą być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla ludzi samotnych i bezdomnych. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby. Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, ogródkach działkowych nie powinien specjalnie dziwić. Warto przy tym pamiętać, że Policja nie jest w tej kwestii osamotniona. Aby nasza praca była jeszcze skuteczniejsza ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą przebywać osoby bezdomne.

Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców. Jak można pomóc? Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W takich sytuacjach jeżeli istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia osoba przebywająca w niskiej temperaturze znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie. Pamiętajmy, aby w podobnych sytuacjach nie przechodzić obojętnie. Nasz telefon może komuś uratować życie.

Dzięki intensywnym działaniom służb bezpieczeństwo osób bezdomnych jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni, każdy może uratować życie. Warto przy tym skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Tak też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

  • dwaj policjanci w trakcie sprawdzania pustostanu
  • policjant w trakcie sprawdzania pustostanu z radiostacją w ręku
  • dwaj policjanci w trakcie sprawdzania pustostanu
  • dwaj policjanci w trakcie sprawdzania pustostanu
  • dwaj policjanci w trakcie sprawdzania pustostanu
  • policjant w trakcie sprawdzania pustostanu z latarką w ręku

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.49 MB)

Powrót na górę strony