Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak przeciwdziałać piractwu intelektualnemu

Data publikacji 25.04.2008

Dzisiaj w auli Biblioteki Narodowej odbyła się konferencja "Jak przeciwdziałać piractwu intelektualnemu" organizowana przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie ze Światową Organizacją Własności Intelektualnej, Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS oraz Koalicją Antypiracką zrzeszającą organizacje działające na rzecz ochrony praw twórców.

Konferencja odbyła się z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej w ramach cyklu wydarzeń upamiętniających 90. rocznicę ustanowienia ochrony własności przemysłowej na ziemiach polskich. Patronat nad konferencją objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W spotkaniu wzięli udział między innymi wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji gen. Adam Rapacki, insp. Sławomir Śnieżko Dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, prof. dr hab. Jan Błeszyński z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Michał du Vall z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele Urzędu Patentowego RP, Koalicji Antypirackiej, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i wielu innych gości, którzy na co dzień skupiają się na problemie walki z piractwem intelektualnym.

Celem konferencji było stworzenie otwartego forum wymiany doświadczeń i poglądów na temat stanu ochrony praw twórców w Polsce oraz jak najszersze upowszechnienie wiedzy o dostępnych możliwościach przeciwdziałania naruszeniom własności intelektualnej. Społeczne znaczenie tej tematyki jest szczególnie istotne ze względu na dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii umożliwiających swobodne kopiowanie, przesyłanie i odtwarzanie przekazów audiowizualnych.

Wzrastające znaczenie problematyki praw autorskich i praw pokrewnych dla środowisk twórców kultury jednoznacznie wskazuje na pilną potrzebę dokonania pogłębionej refleksji dotyczącej istniejących uregulowań oraz praktyki związanej z przestrzeganiem prawa w tej dziedzinie. Obecność licznych autorytetów naukowych oraz przedstawicieli najważniejszych instytucji i organizacji działających na rzecz ochrony własności intelektualnej pozwoliła na prezentację najbardziej skutecznych rozwiązań stosowanych w celu zwalczania nieuczciwych praktyk określanych potocznie mianem "piractwa intelektualnego". Dyskusja panelowa stanowiła doskonałą okazję do szerokiej wymiany opinii i poglądów z udziałem wszystkich środowisk żywotnie zainteresowanych zagadnieniami ochrony własności intelektualnej w Polsce. Ponadto udział wybitnych prawników specjalizujących się w prawie autorskim i prawie własności przemysłowej pozwoliło na przedstawienie problematyki ochrony praw twórców zarówno w kontekście odpowiedzialności cywilnej, jak i odpowiedzialności karnej.

Uzupełnieniem konferencji były wydarzenia towarzyszące zorganizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Własności Intelektualnej. W gmachu Biblioteki Narodowej otwarta została wystawa ilustrująca dzieje przełomowego wynalazku w dziedzinie zapisu dźwięku "120 lat płyty gramofonowej". Zaprezentowana została także przygotowana przez komendę główną Policji ekspozycja "Walka z piractwem" przedstawiająca metody wykrywania naruszeń prawa własności intelektualnej.
Powrót na górę strony