Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za paserstwo zabytków archeologicznych

Data publikacji 27.06.2008

Toporki bojowe, groty strzał do kuszy z okresu średniowiecza, monety, których pochodzenie szacuje się na XIV–XIX w. oraz medale z XIX w. zabezpieczyli dolnośląscy policjanci. Zatrzymali również 54-letniego mężczyznę podejrzanego o paserstwo zabytków archeologicznych, które zostały znalezione w jego samochodzie i mieszkaniu. Za to przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Policjanci wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, zwalczający przestępczość skierowaną przeciwko dziedzictwu narodowemu, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o paserstwo zabytków archeologicznych. Podejrzany to 54–letni mieszkaniec jednej z miejscowości powiatu ząbkowickiego.

W samochodzie należącym do mężczyzny funkcjonariusze znaleźli 3 toporki bojowe i 8 grotów strzał do kuszy pochodzące z okresu średniowiecza, ponad 120 różnego rodzaju monet, których pochodzenie wstępnie szacuje się na okres XIV–XIX wiek oraz 3 pochodzące z XIX wieku medale. Ponadto w miejscu zamieszkania policjanci znaleźli kolejne 84 monety oraz naczynie gliniane w kształcie wazy, pochodzące również z wykopalisk.

Wszystkie zabezpieczone przedmioty, stanowiące zabytki archeologiczne przekazane zostaną biegłym z zakresu archeologii i numizmatyki, którzy szczegółowo ocenią ich pochodzenie oraz wartość. Jak ustalili policjanci mężczyzna kupował te przedmioty, a następnie odsprzedawał w celach zarobkowych.

Przypomnijmy, że przedmioty wykopane z ziemi, stanowiące zabytki archeologiczne, są własnością Skarbu Państwa. Paserstwo takich przedmiotów zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Osoby, które wejdą w ich posiadanie zobowiązane są powiadomić o tym konserwatora zabytków. W przeciwnym razie mogą odpowiadać za przywłaszczenie mienia, a to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast na prowadzenie wykopalisk trzeba mieć stosowną zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. W przeciwnym razie prowadzenie prac archeologicznych jest nielegalne i w świetle ustawy stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Sąd w takim przypadku może również orzec przepadek narzędzi i przedmiotów służących do prowadzenia nielegalnych wykopalisk.

Film Zatrzymany za paserstwo zabytków archeologicznych


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymany za paserstwo zabytków archeologicznych (format flv - rozmiar 1.28 MB)

Powrót na górę strony