Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze efekty policyjnych MorphoRapID-ów

Data publikacji 29.10.2008

Wielkopolska Policja otrzymała 11 MorphoRapID-ów. Są to nowe urządzenia do szybkiej identyfikacji osób na podstawie linii papilarnych. Policjanci z Laboratorium Kryminalistyki przekazując jednostkom urządzenia równocześnie prowadzą szkolenia z ich obsługi. Już odnotowano pierwsze efekty, gdzie linie papilarne zdradziły poszukiwanego. W Nowym Tomyślu zatrzymano mężczyznę poszukiwanego listem gończym.

Pierwsze efekty policyjnych MorphoRapID-ów

Wielkopolska Policja doposażona została w 11 MorphoRapID-ów. Są to nowe urządzenia do szybkiej identyfikacji osób na podstawie linii papilarnych. Policjanci z Laboratorium Kryminalistyki przekazując urządzenia poszczególnym jednostkom powiatowym równocześnie prowadzą szkolenia z zakresu obsługi tych urządzeń. Już odnotowano pierwsze efekty, gdzie linie papilarne zdradziły poszukiwanego.

Urządzenie działa jak skaner. Po wczytaniu układu linii papilarnych zapisuje je. Następnie po połączeniu się z Centralnym Systemem Identyfikacji Daktyloskopijnej AFIS i po wprowadzeniu podstawowych informacji (płeć, odbitki palców wskazujących prawego i lewego) następuje przeszukiwanie bazy danych. Jeżeli osoba była wcześniej daktyloskopowana na potrzeby prowadzonych śledztw, a odbitki linii papilarnych zostały wprowadzone do systemu, to taka informacja zostaje pokazana na urządzeniu MorphoRapiD.

Wyszukanie zajmuje komputerowi - nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach - od kilku do kilkunastu minut. W przypadku zatrzymania podejrzanego, w momencie, gdy nie posiada on żadnego dowodu tożsamości lub zachodzi podejrzenie, że dokumenty nie są autentyczne ustalenie personaliów trwa bardzo szybko.

Urządzenie ma jeszcze inne zastosowanie. W bazie danych oprócz linii papilarnych (wraz z danymi ich właścicieli) przyporządkowanych personaliom, znajdują się również odciski palców "zdjęte" z miejsca przestępstwa i przyporządkowane sprawom, które do tej pory nie zostały rozwiązane. Oznacza to że dzięki systemowi AFIS nawet po latach udaje się połączyć ludzi z nierozwiązanymi sprawami.

W naszym województwie już 16 jednostek terenowych otrzymało na wyposażenie MorphoTouch i MorphoRapID. Jedną z nich jest komenda w Nowym Tomyślu. Urządzenie trafiło do jednostki w piątek w ubiegłym tygodniu, a już wczoraj były pierwsze efekty jego szybkiego działania.

Oficer dyżurny nowotomyskiej komendy otrzymał zgłoszenie od anonimowej osoby, iż przy ul. Celnej na trawniku leży nietrzeźwy mężczyzna. Na miejsce pojechali od razu dzielnicowi. Okazało się, że mężczyzna już nie leży a stoi oparty o płot. Policjanci wylegitymowali go i zbadali na zawartość alkoholu. Wykazało ono 3 promile alkoholu w jego organizmie. Już w komendzie funkcjonariusze wprowadzili odbitki linii papilarnych mężczyzny do bazy AFIS za pośrednictwem urządzenia MorpfoRapID. Po kilku minutach okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany listem gończym przez komendę powiatową Policji w Ostródzie.

 

Powrót na górę strony