Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miecze z okresu późnego brązu odzyskane

Data publikacji 05.06.2009

Miecze brązowe, w tym jeden o wartości co najmniej 10 tys. euro zostały odzyskane przez policjantów ze Szczecina, którzy współpracowali z historykami sztuki z zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Dziedzictwu Narodowemu KGP i Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków. Przedmioty znalazły się na jednym z portali internetowych. Jak się okazało niezwykle cenne zabytki zostały wykopane w Pogorzelicy.

Policjanci odzyskali miecze, które pochodzą z V okresu brązu (ok. 900-700 lat p.n.e. ). Wartość jednego z nich sięga 10 tys. euro, a poza tym jest niebywałą rzadkością na terenie Europy. Miecze tego typu są niezwykle rzadkie. W Europie znanych jest tylko 180 okazów tego typu broni. W polskich kolekcjach muzealnych zachowało się do tej pory tylko 2 porównywalne okazy. Miecz ten należy na tzw. mieczy antenowych typu Weltenburg.

Członkowie zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Dziedzictwu Narodowego Komendy Głównej Policji otrzymali informacje od pracowników Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, że na jednym z portali internetowych znajdują się zdjęcia najprawdopodobniej wykonanych z brązu mieczy. Z wstępnych ustaleń wynikało, że mogą one stanowić niebywałą wartość archeologiczną.

Po tej informacji policjanci z komendy głównej ustalili, że mężczyzna który wstawił na portal zdjęcia zabytków mieszka w województwie zachodniopomorskim. Sprawa trafiła do kryminalnych ze Szczecina. Ci ustalili dokładnie miejsce zamieszkania „właściciela” przedmiotów. Mężczyznę przesłuchano, a miecze zabezpieczono. Mundurowi ustalili, że obecny właściciel zabytki ma od 2000 roku i otrzymał je od znajomego, który wykopał je podczas prac budowlanych w Pogorzelicy.

Zabezpieczone miecze trafiły do Warszawy do ekspertyzy, która potwierdziła, że są autentyczne i pochodzą z okresu około 800 lat p.n.e.

Obecnie funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób mężczyźni weszli w posiadanie tych zabytków i w zależności od tych ustaleń będą formułowane zarzuty.

Przypomnijmy, że nie powiadomienie konserwatora zabytków o odnalezieniu rzeczy podczas prac budowlanych, które stanowią wartość archeologiczną jest wykroczeniem, natomiast wejście w posiadanie rzeczy które zostały uzyskane za pomocą czynu zabronionego jest przestępstwem za które może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Zabytki trafią do Muzeum Narodowego w Szczecinie gdzie, będą mogli je podziwiać zwiedzający.

Fot. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony