Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze posiedzenie Zarządu Europolu pod polskim przewodnictwem

Data publikacji 28.09.2011

W Hadze w dniach 28 - 29 września odbyło się pierwsze podczas polskiej Prezydencji posiedzenie Zarządu Europolu – najwyższego gremium tej agencji unijnej, któremu Polska będzie przewodniczyć do końca grudnia 2012 r. Podczas spotkania zostaną omówione najistotniejsze kwestie dotyczące funkcjonowania Europolu: finansowe, kadrowe, techniczne oraz operacyjne. W spotkaniu uczestniczy gen. insp. Andrzej Matejuk – komendant główny polskiej Policji.

Wraz z przejęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej zaszczyt kierowania pracami Zarządu Europolu przypadł polskiej Policji. Od 28 do 29 września w Hadze trwa posiedzenie Zarządu. Uczestniczy w nim komendant główny polskiej Policji gen. insp. Andrzej Matejuk.

Celem posiedzeń Zarządu jest omówienie najważniejszych kwestii związanych z funkcjonowaniem Europolu. To właśnie Zarząd przedstawia, opiniuje i zatwierdza inicjatywy podejmowane przez Europol na rzecz wspólnego bezpieczeństwa. Realizacja przyjętych przedsięwzięć ukierunkowuje działania wszystkich policji zrzeszonych w Europolu.

Dzisiejsze posiedzenie Zarządu otworzył gen. insp. Andrzej Matejuk. Komendant główny Policji podkreślił, że we współczesnym świecie, gdzie granice fizyczne ulegają zatarciu, olbrzymi nacisk musimy położyć na zwalczanie przestępczości międzynarodowej. Wyzwaniem jest dziś także walka z terroryzmem, który po wydarzeniach w Nowym Jorku, Madrycie i Londynie jest cały czas zagrożeniem realnym. Ciągła wymiana informacji i dobre rozpoznanie są dziś warunkiem koniecznym przeciwdziałania takiemu zagrożeniu.

Następnie szef polskiej Policji przedstawił cele naszej Prezydencji w dziedzinie spraw wewnętrznych. Mówił nie tylko o przewodnictwie w grupach roboczych Rady UE i konieczności zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom spotkań odbywających się w Polsce, ale także o walce z przestępczością kryminalną – wskazał tu m.in. na konieczność walki z przestępczością narkotykową, walki z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i z fałszerstwami pieniędzy. Podkreślił też rolę działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa imprez masowych. Kończąc, gen. insp. Andrzej Matejuk powiedział: - Jestem przekonany, iż dzisiejsze spotkanie wzbogaci nas wszystkich o nowe doświadczenia i przyczyni się do jeszcze lepszej współpracy w walce z międzynarodową przestępczością.

Współpraca polskiej Policji z Europolem to nie tylko przewodnictwo w jego Zarządzie. Ściśle współdziałamy z tą agencją od 2001 r., a najważniejszy obszar tej współpracy to zapobieganie i zwalczanie zorganizowanej przestępczości o międzynarodowym charakterze. W ramach Europolu angażujemy się w szereg działań operacyjnych wymierzonych w najgroźniejszych przestępców. Na przykład w lipcu polska Policja uczestniczyła w uderzeniu w międzynarodową grupę skimmingową, która – posługując się podrobionymi kartami płatniczymi – ukradła kilkadziesiąt milionów euro z kont bankowych na całym kontynencie. W realizację włączył się Europol, który skoordynował działania w 11 krajach członkowskich. Z kolei  parę dni temu polscy policjanci uczestniczyli w akcji „EuroCar", wymierzonej w przestępców samochodowych – na celowniku policjantów z Europy znalazły się komisy samochodowe, szroty, a także ustalone operacyjnie dziuple. Funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji kontrolowali też auta i kierowców. Akcja objęła swoim zasięgiem 15 krajów unijnych, w tym także Polskę – były to jedne z największych tego typu działań na naszym kontynencie od kilku lat.

mg

Powrót na górę strony