Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Koniec "afery mięsnej"

Data publikacji 21.02.2012

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą oraz śledczy z Prokuratury Okręgowej w Katowicach zakończyli śledztwo w sprawie tzw. afery mięsnej. Aktem oskarżenia objęto 15 osób. Większość z nich usłyszała zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem wyrobów mięsnych i innych artykułów. Przestępcy wyłudzili z kilkunastu firm na terenie Polski i krajów Unii Europejskiej towar o wartości przekraczającej kwotę 4 mln złotych.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Stróże prawa zatrzymali łącznie 17 osób w wieku od 19 do 57 lat, mieszkańców województw śląskiego, łódzkiego i małopolskiego. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na objęcie 15 osób aktem oskarżenia, wobec 2 wyłączono dokumentację do odrębnego postępowania.

W trakcie śledztwa prowadzonego od kwietnia 2010 r. funkcjonariusze ustalili, że przestępcy zajmowali się wyłudzaniem towarów, głównie mięsa, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem podmioty gospodarcze z całej Polski oraz pięć firm zagranicznych: z Holandii, Belgii, Niemiec, Hiszpanii i Danii. Oszuści zamawiali m.in. towar w postaci filetów i innych części drobiu oraz mięsa wieprzowego, podając się za przedstawicieli różnych, faktycznie istniejących przedsiębiorstw. Posługiwali się przy tym sfałszowanymi dokumentami i pieczątkami. Po otrzymaniu towaru na odroczony termin płatności lub na kredyt kupiecki (ubezpieczony), nigdy za niego nie płacili. Realizacja sprawy pozwoliła na ujawnienie drugiego dna procederu - działalności firm mięsnych, których właścicielom przedstawiono zarzuty paserstwa, a także uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej. Osoby te aprobowały, a niejednokrotnie wymuszały, przestępcze zachowania na głównych podejrzanych - zamawiały towar, mając świadomość, iż pochodzi on z przestępstwa. Ponadto, jak ustalili śledczy, mięso pochodzące z przestępczego procederu wprowadzane do obrotu detalicznego nie miało dokumentów atestacyjnych i było odsprzedawane po zdecydowanie zaniżonych cenach.

Działania policjantów pozwoliły na przejęcie dostaw i zabezpieczenie towaru, a następnie zwrócenie właścicielom ponad 30 ton półtuszy i filetów z kurczaka. Wśród zatrzymanych były osoby poszukiwane listami gończymi, notowane za przestępstwa gospodarcze i kryminalne, tj. rozboje, pobicia i kradzieże, kradzieże z włamaniem, oszustwa oraz wyłudzenia kredytów. Jak ustalili śledczy, grupa przestępcza wyłudziła towary na łączną kwotę przekraczającą 4 mln złotych. Funkcjonariusze na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli mienie podejrzanych o łącznej wartości ponad 1,7 mln złotych.

(KWP w Katowicach / mg)

Powrót na górę strony