Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja Interpolu w Wieliczce

Data publikacji 19.09.2007

Wieliczka jest od wczoraj gospodarzem V Międzynarodowej Konferencji Interpolu dotyczącej Zwalczania Nielegalnego Obrotu Dobrami Kultury Skradzionymi w Europie Wschodniej i Środkowej. W trzydniowej konferencji swój udział zapowiedzieli m. in. Podsekretarz Stanu w MSWiA Paweł Soloch i Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Ferdynand Skiba.

W spotkaniu udział bierze także Dyrektor Zarządu Operacyjno Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej ppłk Paweł Lubiewski oraz funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej i reprezentanci Sekretariatu Generalnego Interpolu w Lyonie, jak również krajów członkowskich Interpolu oraz przedstawiciele MSWIA i ośrodków naukowych.

Podstawowym celem konferencji jest wymiana informacji na temat przestępczości skierowanej przeciwko dobrom kultury, ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania zorganizowanych grup przestępczych i kategoryzacji kradzionych przedmiotów wraz z oceną stanu faktycznego zagrożenia w Krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Analizie poddane zostaną także różnego rodzaju zagrożenia dla spuścizny kulturowej związanej z religią i dokumentami (książki, archiwa, manuskrypty) oraz sposoby ochrony miejsc ich przechowywania oraz możliwości kontroli sprzedaży dóbr kultury przez Internet. Uzupełnieniem programu będą także analizy różnych międzynarodowych konwencji dotyczących ochrony spuścizny kulturowej.

W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje skrzynka mailowa Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Dziedzictwu Narodowemu dziedzictwonarodowe@policja.gov.pl poprzez którą każda osoba może przekazać wszelkie informacje związane z szeroko rozumiana problematyką przestępczości przeciwko dziedzictwu narodowemu.

Od kilku lat liczba przestępstw przeciwko zabytkom utrzymuje się na dość wysokim poziomie, a zauważalny ich wzrost nastąpił po 2003 roku

w 2003 r. - zarejestrowano 614 przestępstw stwierdzonych,
w 2004 r.- zarejestrowano 2.238 przestępstw stwierdzonych
w 2005 r.- zarejestrowano 2.247 przestępstw stwierdzonych
w 2006 r.- zarejestrowano 1.939 przestępstw stwierdzonych
w półroczu 2007 r. - zarejestrowano 621 przestępstw stwierdzonych

Sytuacja taka bezpośrednio wpłynęła na konieczność wypracowania przez Policję nowych sposobów i form zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko dobrom kultury. Miejscami szczególnej aktywności Policji w tym zakresie stały się bazary, targowiska, aukcje internetowe i inne miejsca, w których może dochodzić do handlu dziełami sztuki.

Sojusznikami Policji w tych działaniach są przedstawiciele Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych oraz funkcjonariusze służb celnych i straży granicznej, natomiast głównym zadaniem staje się ustalenie i zatrzymanie osób popełniających przestępstwa przeciwko zabytkom, ale też ograniczanie liczby takich przestępstw m.in. poprzez ujawnianie i ograniczanie nielegalnego handlu. Polska Policja na bieżąco wymienia też istotne informacje procesowe i pozaprocesowe z policjami innych krajów.

Przestępczość przeciwko zabytkom - dane statystyczne
Jak chronić dzieła sztuki - rady prewencyjne

Zobacz także:
11.04.2007 Kraków: Odzyskano skradziony zabytek
17.07.2006 Gorzów: Złodzieje dzieł sztuki zatrzymani

Powrót na górę strony