Jubileuszowy koncert policyjnej orkiestry - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jubileuszowy koncert policyjnej orkiestry

Data publikacji 10.11.2013

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach świętowała czterdziestolecie swojego istnienia. Na uroczysty koncert przybyli liczni goście, na czele z Wojewodą Śląskim i Śląskim Komendantem Wojewódzkim Policji. Nie obyło się bez pamiątkowych medali i upominków, a o poziomie części artystycznej, niech świadczy fakt, że muzycy nagrodzeni zostali owacjami na stojąco i dwukrotnie bisowali.

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach została założona w 1973 roku. Od początku swego istnienia uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, resortowych i religijnych. W swoim repertuarze ma utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, utwory religijne, a także liczne opracowania standardów muzyki rozrywkowej. W ciągu czterdziestu lat istnienia muzycy dali ponad 4 tysiące koncertów.

Do najważniejszych wydarzeń w życiu orkiestry należą wydanie w listopadzie 2011 roku pierwszej płyty - „Policja Świątecznie” oraz udział we wrześniu 2012 roku, na terenie Federacji Rosyjskiej, w uroczystościach upamiętniających tragedię polskich policjantów II RP (Ostaszków - Twer - Miednoje). W kwietniu 2013 roku orkiestra stała się, obok orkiestr z Warszawy i Wrocławia, trzecią orkiestrą etatową w polskiej Policji. Kapelmistrzem orkiestry, liczącej obecnie 27 policjantów – muzyków, od marca 2010 roku, jest asp. Waldemar Skotarski, który nieustannie zabiega o wzbogacenie jej repertuaru oraz o nowych muzyków.

Piątkowy koncert miał być zaskoczeniem dla zaproszonych gości - przygotowany na ten wieczór repertuar odbiegał od tego co zazwyczaj kojarzy się z orkiestrami "mundurowymi". Mogliśmy więc zobaczyć policyjnych muzyków w big - bandowym wydaniu, wykonujących standardy muzyki rozrywkowej - od jazzu do rocka. W części utworów orkiestrze towarzyszyli wokaliści. Na scenie można też było zobaczyć mażoretki oraz pokaz musztry paradnej, przygotowany przez policjantów z katowickiego oddziału prewencji.

Na uroczysty koncert przybyli liczni goście - przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kadra kierownicza śląskiej policji, reprezentanci zaprzyjaźnionych służb oraz oczywiście byli członkowie orkiestry i rodziny muzyków. Do zgromadzonych kilka słów skierował Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Krzysztof Jarosz, który podziękował muzykom za dotychczasową pracę, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji i życzył dalszych sukcesów. Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk za działalność artystyczną, kultywowanie tradycji Górnego Śląska oraz udział w licznych przedsięwzięciach, organizowanych w naszym regionie, wyróżnił orkiestrę Złotą Odznaką Honorową „ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO”. Pod batutą Wojewody orkiestra odegrała uroczysty tusz.

Komendant Główny Policji w uznaniu zasług śląskich muzyków, przekazał na ich ręce pamiątkową trąbkę.

Z kolei orkiestra odwdzięczyła się osobom, które wspierają jej działalność pamiątkowymi medalami. Jak powiedział do zaproszonych gości kapelmistrz asp. Waldemar Skotarski - "Jeśli nadal włodarze będą tacy i warunki pracy orkiestry takie, jak teraz, już dziś zapraszam na pięćdziesięciolecie orkiestry za dziesięć lat!". Takiego właśnie kolejnego jubileuszu życzymy naszym policyjnym muzykom!

KWP Katowice / ik

Powrót na górę strony
Polska Policja