Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapobieganie i zarządzanie skutkami terroryzmu w rejonie Gazoportu w Świnoujściu

Data publikacji 03.12.2013

W Międzyzdrojach odbyła się dwudniowa konferencja podsumowująca projekt realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie pn. "Zapobieganie i zarządzanie skutkami terroryzmu w rejonie Gazoportu w Świnoujściu jako elementu bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego".

W ramach programu "PREVENTION, PREPAREDNESS AND CONSEQUENCE MANAGEMENT OF TERRORISM AND OTHER SECURITYRELATED RISKS" (akronim CIPS) KWP w Szczecinie otrzymała na realizację zadania dotację w kwocie prawie 130 tys. EUR (całkowita wartość projektu wynosi 140 726,89 EUR). Warto nadmienić, że projekt KWP w Szczecinie był jedyną polską aplikacją, która otrzymała dofinansowanie w ramach przeprowadzonego konkursu projektów.

Celem projektu jest wypracowanie zintegrowanego podejścia organizacyjnego w celu podniesienia skuteczności działań ochronnych w odniesieniu do infrastruktury krytycznej - ludzi, obiektów i ekosystemów. W ramach zadania KWP w Szczecinie zorganizował dwie konferencje, w których  poza prelegentami  udział wzięli przedstawiciele: Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Morskiego w Szczecinie, Gaz - Systemu S.A., Polskiego LNG S.A.  miasta Świnoujścia, Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, BOA, GROM, ABW, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komendy Portu Wojennego, Żandarmerii Wojskowej, Zakładów Chemicznych Police S.A. Centrum Zarządzania Kryzysowego MON.

Drugim zadaniem, jakie zostało zrealizowane była symulacja ataku terrorystycznego na terenie Terminala Promowego, w czasie której powstał  film instruktażowy, mający służyć szkoleniu innych jednostek policji i służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe. Zasadniczym celem ćwiczenia było dokonanie weryfikacji ustaleń przeprowadzonej w dniach 10-12 kwietnia 2013 r. Ćwiczenia realizowane były przez pododdział antyterrorystyczny z KWP w Szczecinie.

Kolejnym zadaniem w ramach projektu było 11 spotkań  warsztatowo-szkoleniowych, które odbyły się w październiku 2013 r. Podczas szkoleń omawiano tematy związane z zamachami  terrorystycznymi oraz elementami planów ochrony infrastruktury krytycznej.

Wszystkie działania związane z projektem zostaną przeprowadzone w ciągu 16 miesięcy. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Regionalnego Prometheus, przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

W trakcie ostatniej konferencji prelegenci oraz osoby odpowiedzialne za projekt kolejno omawiali przebieg realizacji oraz efektów i wyników ewaluacji projektu.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony