Ogólnopolski Głos Profilaktyki - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KGP

Ogólnopolski Głos Profilaktyki

Data publikacji 15.06.2014

W całej Polsce, a wyjątkowo głośno Ostrowi Mazowieckiej, podczas III Mazowieckiego Przystanku PaT, rozbrzmiało przesłanie Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki. W Zrywie Wolnych Serc wzięli udział między innymi Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Marek Działoszyński oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji insp. Cezary Popławski.

Moda na życie bez uzależnień - życie bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy - to przesłanie Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki, który jest krajowym zrywem wzmocnienia twórczej profilaktyki realizowanej przez społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty". Ogólnonarodowy zryw jedności pokoleniowej, instytucjonalnej i środowiskowej, dokładnie wpisuje się w założenia rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Partnerem inicjatywy jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Celem Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki jest integrowanie obywateli w działaniach na rzecz bezpieczeństwa publicznego oraz spotkanie ludzi pomocnych dla innych, potrafiących wspólnie działać, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Wszystko po to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie zabierały wolności życia dzieciom i osobom dorosłym.

Akcja ma charakter ogólnopolski i odbywa się w tym samym czasie w całym kraju. Jej kulminacyjnym punktem był wykonany wczoraj o tej samej porze przez 60 sekund wspólny gest bicia serca tzw. Zryw Wolnych Serc. 

Punktualnie o godzinie 16 we wszystkich miastach odczytano odezwę społeczności PaT: Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc udzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo. Zaprośmy to tego gestu wszystkich tam gdzie mieszkamy, w sobotnie, czerwcowe popołudnie, by zjednoczył się cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie - tak brzmiały jej słowa. 

Akcja była doskonałą okazją do tego, aby uświadomić wszystkim jak zgubne mogą być konsekwencje nałogu, a zarazem przestrzec przed podejmowaniem ryzykownych zachowań. Młodzież uczestnicząca w przedsięwzięciu zaprezentowała twórczą profilaktykę. Można było obejrzeć występy artystyczne i taneczne, uczestniczyć w konkursach, warsztatach a także wziąć udział w barwnych kolorowych korowodach które przeszły ulicami miast i propagowały modę na życie bez uzależnień.

Warto podkreślić, że tegoroczne wydarzenia skupione wokół Zrywu Wolnych Serc miały wyjątkowy, międzynarodowy charakter, bowiem w akcji organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Opolu, udział wzięli przedstawiciele Policji słoweńskiej, niemieckiej, chorwackiej, angielskiej a nawet kanadyjskiej.  

(KGP / kb)

Ogólnopolski Głos Profilaktyki w komendach wojewódzkich Policji:

KWP Gdańsk ►  KWP Bydgoszcz ►  KWP Rzeszów ►   Ostrów Mazowiecka ►  KWP Wrocław ►   KWP Poznań ►   KWP Szczecin ►   KWP Opole ►   KWP Kielce ►   KWP Olsztyn ►   KWP Lublin ►   KWP Kraków ►

 

Powrót na górę strony
Polska Policja