Biuro Spraw Wewnętrznych Policji

Policjanci z "drogówki" dziękują BSW KGP - sprawca pomówienia skazany przez Sąd

Data publikacji 19.06.2017 Szczecin

Niecodzienne pismo otrzymali w maju 2017 roku funkcjonariusze szczecińskiego wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Policjanci stargardzkiej „drogówki” podziękowali im za wkład pracy w oczyszczenie z zarzutu przyjęcia łapówki, a także za pociągnięcie do odpowiedzialności sprawczyni fałszywego oskarżenia.

Sprawa zaczęła się w lutym ubiegłego roku: kobieta powiadomiła osobę funkcyjną z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie, że dwaj policjanci z patrolu „drogówki” odstąpili za łapówkę od ukarania jej mandatem za przekroczenie prędkości, a dodatkowo - że jeden z nich prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości.  Zgodnie z procedurą obowiązującą w Policji, w wyjaśnienie oskarżenia zaangażowali się funkcjonariusze BSW KGP. Jak zawsze w takich przypadkach brali oni pod uwagę dwie możliwości: pierwszą – faktycznej korupcji, drugą – celowego pomówienia. Po przeanalizowaniu wyników swoich czynności doszli do wniosku, że w tej sprawie „podejrzane” jest raczej ... samo zawiadomienie o przestępstwie, i to nie tylko treść, ale też okoliczności jego złożenia. Poczynione ustalenia przekazali do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, ponieważ ocena prawno-karna materiału, w przypadku gdy sprawa dotyczy funkcjonariuszy publicznych, należy do prokuratora.

Materiał wskazywał tu jednak, że przestępstwa mogła dopuścić się kobieta, składając fałszywe zawiadomienie. Prokurator przedstawił jej zarzut popełnienia czynu z artykułu 234 par. 1 kodeksu karnego, a następnie skierował oskarżenie do sądu. W kwietniu 2017 roku zapadł wyrok: oskarżona została uznana winną popełnienia zarzucanego przestępstwa oraz skazana na grzywnę. Wyrokiem sądu, ma także wpłacić na rzecz każdego z pomówionych policjantów po 3000 zł tytułem zadośćuczynienia i zwrócić koszty sądowe. Po ogłoszeniu wyroku, obaj policjanci podziękowali wszystkim funkcjonariuszom szczecińskiego wydziału BSW KGP, zaangażowanym w prowadzenie sprawy. Podkreślili, że sprawa była szeroko komentowana w ich komendzie, a działanie BSW KGP pozytywnie wpłynęło na postrzeganie funkcjonariuszy Biura.

Dla Biura taki dowód uznania jest niezwykle cenny. Zawsze podkreślamy, że praca funkcjonariuszy BSW KGP służy przecież Policji – zarówno jako całej formacji, jak też  ponad 120-tysięcznemu środowisku policjantów i pracowników, którzy ją tworzą. I to niezależnie od ostatecznego wyniku działań w konkretnych sprawach.

 

(BSW KGP /mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja