Biuro Spraw Wewnętrznych Policji

Wizyta studyjna funkcjonariuszy z Republiki Mołdowy w Komendzie Głównej Policji w Polsce

Mołdawscy policjanci w dniach od 26 września do 1 października 2011 r. uczestniczyli w Warszawie w II etapie projektu nr 99/2011 pt.: ”Wzmacnianie działań antykorupcyjnych w Policji i Straży Granicznej” realizowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ w 2011 r. w sektorze wsparcia: dobre rządzenie (good governance), w szczególności zwalczanie korupcji w krajach Partnerstwa Wschodniego.

W wizycie uczestniczyli przedstawiciele MSW Mołdowy zajmujący się problematyką przestępczości korupcyjnej w Policji oraz w Straży Granicznej. W uroczystym rozpoczęciu wizyty uczestniczyli m. in. Komendant Główny Policji – gen. insp. Andrzej Matejuk oraz Ambasador Mołdowy w RP – Pan Iurie Bodrug. Komendant Główny Policji wskazał na konieczność funkcjonowania Biura Spraw Wewnętrznych w Policji w celu eliminowania patologii jaką jest korupcja w służbie. Ambasador Mołdowy podziękował za inicjatywy Polski dla Partnerstwa Wschodniego, za wsparcie Mołdowy w ramach tego projektu antykorupcyjnego.

Podczas wizyty w KGP Dyrektor BSW KGP insp. Lech Biernat odniósł się do wspólnych doświadczeń polskich i mołdawskich policjantów w walce z korupcją oraz podsumował I etap projektu zrealizowany w Kiszyniowie.

Koordynatorka projektu podinsp. Kamila Zimoń omówiła merytoryczną część wizyty studyjnej będącej II etapem i jednocześnie zakończeniem projektu. Podczas wizyty mołdawscy policjanci zapoznali się z systemowymi rozwiązaniami antykorupcyjnymi w polskiej Policji, z policyjnymi bazami danych i możliwością wykorzystania informacji w analizie kryminalnej, z aspektami praktycznymi wykonywania czynności dochodzeniowo – śledczych przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Gościom zaprezentowano również tematykę dotyczącą zwalczania przestępczości wśród funkcjonariuszy Policji z wykorzystaniem nowych technologii.

W projekcie oprócz modułu policyjnego uwzględniono moduł straży granicznej, który został przygotowany przez zastępcę Dyrektora Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej – ppłk SG Jerzego Niedźwiedzia. Delegacja z Mołdowy przekazała podziękowania dla organizatorów projektu oraz policjantek i policjantów Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji oraz Zarządu Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą z zakresu zwalczania korupcji we własnych szeregach.
 

Powrót na górę strony