Konferencja EPAC 2012 - Współpraca zagraniczna - Policja.pl

Biuro Spraw Wewnętrznych Policji

Konferencja EPAC 2012

W dniach 21-23 listopada 2012r. odbyła się roczna konferencja EPAC – Europejskich Partnerów Przeciwko Korupcji. Biuro Spraw Wewnętrznych KGP reprezentował Zastępca Dyrektora, mł. insp. Piotr Hac.

Doroczne spotkanie, podsumowujące rozwijanie wspólnych standardów w zapobieganiu i zwalczaniu korupcji, odbyło się w malowniczej stolicy Katalonii – Barcelonie, a udział w nim wzięło 120 przedstawicieli ze wszystkich 29 krajów członkowskich EPAC. Polskę oprócz przedstawiciela BSW KGP reprezentowała jeszcze delegacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Głównym tematem konferencji była wymiana doświadczeń i rozwiązań ochrony tzw. whistleblowerów, tj. osób które zwracają uwagę na nieprawidłowości w instytucjach, a także zwrócenie uwagi na przyczyny tego zjawiska. Podnoszono także rolę mediów jako whistleblowerów oraz konieczności przygotowania menagerów wszystkich szczebli do umiejętności zarządzania otrzymaną tak informacją. Z tej perspektywy ważną wydaje się znajomość u pracowników procedur i możliwości kontaktu z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za ujawnianie nieprawidłowości.

Oprócz rozmów konferencyjnych organizatorzy zaprezentowali uczestnikom ciekawe miejsca Katalonii, w tym Sagrada Familię – świątynię stworzoną przez słynnego hiszpańskiego architekta Antonio Gaudiego, oszałamiającą wyobraźnią, stylem i rozmiarami.

 

BSW KGP / bs

Powrót na górę strony