Aktualności

Policja.pl

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie dla przedstawicieli Wydziałów Postępowań Administracyjnych KWP/KSP

W dniach 26 – 28 kwietnia 2017 r., w Hotelu Łazienkowskim w Warszawie, odbyło się szkolenie zorganizowane przez Wydział Nadzoru nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi Biura Prewencji KGP nt. „Realizacji przepisów określających dostęp do broni i amunicji oraz ustawowych obowiązków Policji wynikających ze sprawowanego nadzoru nad działalnością specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych”.

Uczestniczyli w nim Naczelnicy lub Zastępcy Naczelników Wydziałów Postępowań Administracyjnych KWP/KSP oraz pracownicy merytoryczni zajmujący się problematyką objętą zakresem szkolenia. Wśród zaproszonych gości – prelegentów byli przedstawiciele instytucji, z którymi Policja prowadzi bieżącą współpracę przy wykonywaniu zadań określonych w ustawie o ochronie osób i mienia oraz w ustawie o broni i amunicji, tj. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Żandarmerii Wojskowej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jednym z wiodących tematów szkolenia zaprezentowanym przez Radcę WNSUFO BP KGP podinsp. Agnieszkę Jabłońską, była realizacja zadań związanych z nadzorem nad działalnością specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych. Przedstawiona została prezentacja obrazująca efekty nadzoru nad sufo w oparciu o wyniki kontroli przeprowadzonych w latach  2013 - 2016 oraz zalecenia i rekomendacje co do dalszego wykonywania obowiązków służbowych w tym zakresie. Szczegółowo omówione zostały również wymogi dotyczące planowania i dokumentowania czynności kontrolnych przez funkcjonariuszy KWP/KSP, a także sporządzania formularzy sprawozdawczych w SESPOL. Uczestnicy mieli również okazję zapoznania się z wynikami kontroli przeprowadzonych przez ŻW w zakresie sposobu sprawowania ochrony przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne na terenach jednostek wojskowych, które omówił ppłk. Paweł Wrzosek Szef Wydziału Nadzoru i Kontroli Ochrony Obiektów Zarządu Prewencji KGŻW.

W trakcie szkolenia zostały także przeprowadzone zajęcia warsztatowe mające na celu określenie wymagań odnośnie zabezpieczenia nowych kategorii obiektów wpisanych do prowadzonych przez wojewodów ewidencji obszarów, obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, oraz procedurze uzgadniania planów ochrony transportów podlegających obowiązkowej ochronie ze szczególnym uwzględnieniem transportu materiałów wybuchowych. Pozostając w obszarze problematyki ochrony osób i mienia, prelegenci Departamentu VII ABW przedstawili informację nt. praktyki uzgadniania „Załącznika antyterrorystycznego” do planu ochrony obszaru, obiektu lub urządzenia podlegającego obowiązkowej ochronie oraz wnioski  z realizacji postanowień porozumienia Komendanta Głównego Policji
z Szefem ABW z dnia 28 grudnia 2016 r. w sprawie współdziałania ABW i Policji w uzgadnianiu planów ochrony obszarów, obiektów i urządzeń, podlegających obowiązkowej ochronie.

Reprezentujący Wydział ds. Kontroli Działalności Reglamentowanej Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA Panowie Jarosław Karabin i Jarosław Penszyński, przedstawili wymagania organu koncesyjnego w odniesieniu do kontroli przeprowadzanych przez Policję w trybie art. 23 ustawy o ochronie osób i mienia, na podstawie upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ponadto, zaprezentowali wnioski na temat sposobu przeprowadzania i dokumentowania kontroli przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania broni w ramach usług rusznikarskich oraz obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym – na podstawie protokołów przesyłanych organowi koncesyjnemu przez KWP/KSP.

Omówienia nieprawidłowości stwierdzanych przez organ II instancji w toku prowadzonych przez KWP/KSP postępowań administracyjnych w sprawach pozwoleń na broń oraz skreślenia z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego dokonał p.o. Naczelnika Wydziału Postępowań Administracyjnych BP KGP nadkom. Dariusz Ankiewicz.

W zaprezentowanej uczestnikom szkolenia, przez Naczelnika WNSUFO BP KGP mł. insp. Katarzynę Olejnik, informacji dotyczącej wydanych pozwoleń na broń osobom fizycznym i podmiotom realizującym zadania z bronią, przedstawione zostały dane statystyczne za rok 2016 oraz tendencje występujące w tym zakresie w ostatnich latach. Omówiona została także kwestia sposobu realizacji obowiązków kontrolnych wynikających z ustawy o broni i amunicji. Ponadto, wskazano planowane kierunki zmian w przepisach dotyczących broni i amunicji wynikające m.in. z konieczności dostosowania prawa do przepisów unijnych.

Szkolenie było okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń oraz wyjaśnienia wielu wątpliwości związanych ze stosowaniem obowiązujących regulacji prawnych w toku bieżących spraw służbowych.

Powrót na górę strony