Bieżące informacje

Policja.pl

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Doskonalenie funkcjonariuszy z zagadnień związanych z Nowym modelem postępowania przygotowawczego oraz sądowego w świetle przepisów ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.

W dniach 7-8 sierpnia 2014 r. w Szkole Policji w Pile odbyło się szkolenie z zakresu zmian w procedurze karnej przeznaczone dla funkcjonariuszy prowadzących postępowania przygotowawcze oraz nadzorujących pracę dochodzeniowo-śledczą w poszczególnych Komendach Wojewódzkich Policji, Komendzie Stołecznej oraz Biurach Komendy Głównej Policji. Zakres tematyczny szkolenia obejmował zagadnienia związane z Nowym modelem postępowania przygotowawczego oraz sądowego w świetle przepisów ustawy z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.

 

Szkolenia zostało zorganizowane wspólnie przez Biuro Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji oraz Szkołę Policji w Pile i stanowiło realizację jednego z licznych przedsięwzięć podejmowanych przez zespół do spraw monitorowania i wdrażania w Policji zmian w procedurze karnej, powołanego przez Komendanta Głównego Policji w dniu 30 kwietnia 2014 roku decyzją nr 170.

 

Z inicjatywy powyższego zespołu Komendant Główny Policji w dniu 30 lipca 2014 roku podpisał Porozumienie z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury, dotyczące współpracy w zakresie organizacji i przygotowania szkoleń dla wyłonionej wśród funkcjonariuszy Policji grupy tzw. „liderów”. Grupę tę stanowią osoby wskazane przez komendantów wojewódzkich/ Stołecznego Policji, nauczyciele wytypowani przez komendantów szkół policyjnych oraz przedstawiciele biur Komendy Głównej Policji. Zadaniem grupy będzie organizacja szkoleń w poszczególnych garnizonach (zarządach), we współpracy z przedstawicielami prokuratury, przeznaczonych dla policjantów realizujących zadania z zakresu czynności dochodzeniowo śledczych i wykrywczych w procesie karnym.

 

Zajęcia w Pile poprowadzili członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości będący jednocześnie wykładowcami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - dr hab. Sławomir Steinborn – profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz prokurator Janusz Śliwa – Zastępca Prokuratora Apelacyjnego w Krakowie.

 

W ramach szkolenia połączonego z praktycznymi warsztatami omówione zostały przede wszystkim główne kierunki zmian w kształcie postępowania karnego, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na czynności Policji realizowane w ramach postępowań przygotowawczych. Ponadto przedstawiono zagadnienia obejmujące prawa i obowiązki stron procesu karnego, zmiany w zakresie środków przymusu procesowego oraz trybów konsensualnych, postępowania dowodowego w postępowaniu przygotowawczym oraz przed sądem I instancji.

Szkolenie było kontynuacją cyklu warsztatów, szkoleń i konferencji przygotowujących funkcjonariuszy Policji do wejścia w życia zmian w procedurze karnej, które zaczną obowiązywać od lipca 2015 roku.

Dotychczas tematyce tej zostały poświęcone między innymi:

  • narada szkoleniowa naczelników wydziałów nadzorujących pracę dochodzeniowo-śledczą w komendach wojewódzkich/Stołecznej Policji, wojewódzkich koordynatorów ds. techniki kryminalistycznej orasz przedstawicieli Centralnego Biura Śledczego i Biura Spraw Wewnętrznych, która odbyła się w dniach 21-22 maja 2014 roku w Pile,

  • konferencja zorganizowana w dniu 18 lipca 2014 roku w Warszawie, którą poprowadził współtwórca nowelizacji, prof. UW dr. hab. Michał Królikowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w której uczesnticzyli Komendant Główny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Zastępcy Komendantów Wojewódzkich/Stołecznego Policji ds. Kryminalnych, Naczelnicy wydziałów nadzorujących pracę dochodzeniowo-śledczą w komendach wojewódzkich/Stołecznej Policji oraz przedstawicieli Komendy Głównej Policji i Szkoły Policji w Pile.

 

 

 

Powrót na górę strony