Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Zwalczanie przestępczości narkotykowej poprzez zwiększenie efektywności działań Policji w zakresie ujawniania i likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotykowych

Tytuł projektu: Zwalczanie przestępczości narkotykowej poprzez zwiększenie efektywności działań Policji w zakresie ujawniania i likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotykowych.

Wartość projektu: Całkowita wartość projektu wynosi: 2 318 873 PLN, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego 2021-2027 (75%) – 1 739 154,75 PLN i środków budżetu państwa (25%) – 579 718,25 PLN.

Umowa o dofinansowanie: Porozumienie Finansowe nr FBWP.03.01-IZ.00-0019/24 zostało zawarte w dniu 4 listopada 2024 r. 

Okres realizacji: 01.01.2025 r. – 31.12.2027 r. 

Działania w projekcie:

  • Działanie 1.1 Konferencja dotycząca roli nielegalnych laboratoriów narkotykowych zlokalizowanych na terenie Polski w produkcji narkotyków syntetycznych w Unii Europejskiej.
    Konferencja ma na celu zapoznanie uczestników z problematyką związaną z nielegalną produkcją narkotyków syntetycznych na terenie Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Polski.
  • Działanie 1.2 Warsztaty dla trenerów szkoleń z zakresu ujawniania i likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotykowych.
    Warsztaty mają na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk związanych z ujawnianiem i likwidacją nielegalnych laboratoriów narkotykowych.
  • Działanie 1.3 Szkolenia z zakresu ujawniania i likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotykowych.
    Przeprowadzone szkolenia pozwolą na podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy i pracowników Policji w zakresie skutecznego wykrywania miejsc nielegalnej produkcji narkotyków syntetycznych. Ponadto, przeprowadzone zajęcia praktyczne z wykorzystaniem pracowni ze zrekonstruowanymi laboratoriami narkotykowymi spowodują zwiększenie bezpieczeństwa osób zaangażowanych w likwidację nielegalnych miejsc produkcji narkotyków syntetycznych poprzez podniesienie ich wiedzy i umiejętności.
  • Działanie 1.4 Warsztaty podsumowujące projekt skierowane do kadry kierowniczej.
    Warsztaty, mają na celu omówienie metodyki prowadzenia czynności służbowych ukierunkowanych na skuteczne ujawnienie miejsc nielegalnej produkcji narkotyków syntetycznych a następnie ich likwidacji z zachowaniem warunków bezpieczeństwa i wymogów związanych z prawidłowym dokumentowaniem i zabezpieczeniem dowodów.
  • Działanie 1.5 Zakup sprzętu oraz materiałów niezbędnych do przeprowadzenia szkoleń praktycznych z zakresu ujawniania i likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotykowych.
  • Działanie 1.6 Informacja i promocja.
  • Koszty pośrednie.

Grupa docelowa: Grupą docelową będą funkcjonariusze i pracownicy Policji z Komend Wojewódzkich Policji i Komendy Stołecznej Policji, jednostek im podległych oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Komendy Głównej Policji, którzy zajmują się działaniami związanymi z ujawnianiem i likwidacją nielegalnych laboratoriów narkotykowych. 

Cel Projektu: Głównym celem projektu jest podniesienie kwalifikacji, kompetencji i umiejętności funkcjonariuszy i pracowników Policji dotyczących zwalczania przestępczości narkotykowej w zakresie ujawniania i likwidacji nielegalnych laboratoriów narkotykowych. Spowoduje to poprawę zdolności w zakresie skutecznego, efektywnego i bezpiecznego prowadzenia czynności procesowych i pozaprocesowych przez funkcjonariuszy i pracowników Policji, a także ograniczy przypadki niewłaściwego zabezpieczenia materiału dowodowego na potrzeby postępowania karnego. Przyczyni się to również do zwiększenia bezpieczeństwa osób uczestniczących w czynnościach związanych z ujawnianiem i likwidacją nielegalnych laboratoriów.

Rezultaty: Zwiększone zostaną zdolności funkcjonariuszy i pracowników Policji w zakresie skutecznego, efektywnego i bezpiecznego prowadzenia czynności procesowych i pozaprocesowych związanych z ujawnianiem i likwidacją nielegalnych laboratoriów narkotykowych. Przeszkolone w zakresie teoretycznym i zgrane podczas ćwiczeń praktycznych grupy z poszczególnych garnizonów Policji składające się z funkcjonariusza komórki dochodzeniowo-śledczej, funkcjonariusza komórki właściwej do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych, technika kryminalistyki oraz funkcjonariusza lub pracownika Policji wykonującego zadania biegłego z zakresu chemii Laboratorium Kryminalistycznego będą skutecznie i w sposób zorganizowany dokonywać likwidacji nielegalnych miejsc produkcji narkotyków. Spowoduje to również podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas wykonywanych czynności.

Aktualności

W dniu 4 listopada 2024 r. podpisano Porozumienie Finansowe w sprawie realizacji projektu. 

do góry