Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów

Data publikacji 07.11.2007

W ostatnich dniach (5-6 listopada) w województwie opolskim doszło do dwóch kradzieży dokonanych przez oszustów w domach ich ofiar. Przestępcy uśpili czujność i wykorzystali ufność starszych kobiet by ukraść im oszczędności. W Kędzierzynie – Koźlu i w Opolu kobiety wpuściły nieznajomych do swoich mieszkań i straciły łącznie 5.900 złotych.

Pomimo licznych apeli Policji nadal wpuszczamy nieznajomych do swych domów. A oni wykorzystując naszą nieuwagę okradają nas z naszych oszczędności. 80 – latka z Opola, która w poniedziałek (5 listopada) wpuściła do mieszkania rzekomego przedstawiciela firmy Zepter przypłaciła to 2 200 złotymi. Mężczyzna przedstawiając kobiecie „super ofertę” zakupu sztućców za jedyne 100 złotych uśpił jej czujność. Kiedy ona udała się do kuchni po portfel prawdopodobnie w tym czasie złodziej z kredensu ukradł ponad 2 000 złotych.

Policjanci poszukują:

mężczyzny w wieku około 40 lat, tęgiej (otyłej) budowy ciała, twarz owalna, wzrost około 170 - 180 cm, włosy ciemne, krótkie, czesane na boki. W dniu zdarzenia mężczyzna ubrany był w ciemną kurtkę i ciemne spodnie.

Natomiast w Kędzierzynie – Koźlu 6 listopada tego roku do mieszkania 67 – latki zapukała kobieta prosząc o skorzystanie z toalety. Przy wyjściu nieznajoma zakomunikowała kobiecie, że czuje złe moce w jej mieszkaniu, które powodują choroby. Jak się okazało nieznajoma potrafiła odczyniać uroki. Za pomocą jajka i oszczędności kobiety zawiniętych w koszulę odpędziła złe moce. Kobiety wspólnie udały się na podwórze aby zakopać jajko z całym tym przekleństwem. Kiedy 67 – latka wróciła do domu i rozwinęła koszulę okazało się, że jej oszczędności zniknęły. Tym razem oszukana kobieta straciła 3 750 złotych. Jak wynika z ustaleń Policji kobiety były dwie. Jedna z nich młodsza czekała na koleżankę przed domem. Obie odjechały żółtym samochodem osobowym.

Policjanci poszukują:

kobiety w wieku około 20 lat, niskiego wzrostu i średniej budowy ciała oraz kobiety w wieku około 40 – lat. Obie o ciemnej karnacji skóry (z relacji pokrzywdzonych-prawdopodobnie narodowości romskiej).

Metody działania takich przestępców zawsze polegają na stworzeniu legendy umożliwiającej wejście do mieszkania i zorientowanie się, gdzie przechowywane są pieniądze. Naiwność i zbyt duża ufność mogą drogo kosztować.

Co zrobić żeby nie zostać ofiarą oszusta, radzi policyjny psycholog podkom. Anna Rojek z KWP w Opolu:
- bądźmy ostrożni przy nawiązywaniu kontaktu z nieznajomymi przychodzącymi do naszego domu, gdyż mogą być to oszuści, którzy w celu osiągnięcia własnych korzyści często stosują techniki manipulacji,
- nie wpuszczajmy pod żadnym pozorem nieznanych osób do mieszkań czy domów,
- nie należy angażować się w sytuacje przedstawiane przez obcych,
- początek spotkania jest najważniejszym momentem, gdyż już wtedy jesteśmy poddawani intensywnej manipulacji.
- nie wdawajmy się w dyskusje z nieznajomymi odwiedzającymi nasze domy, gdyż oni tego właśnie oczekują, a rozmowa jest sposobem na wzbudzenie zaufania,
- jeśli sytuacja czy rozmowa zaczyna się rozwijać - najlepiej od razu urwać kontakt z nieznajomym,
- oszuści bardzo często bazują na ludzkich uczuciach i emocjach, które próbują w nas wzbudzić.

Lekkomyślne wpuszczenie oszusta do domu może skończyć się znacznie gorzej. Przestępcą, który zostanie przez nas przyłapany na kradzieży lub rozpoznamy jego zamiary, może być niebezpieczny i zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Jeżeli uważacie Państwo, że odwiedzająca was osoba może być oszustem niezwłocznie zwróćcie się o pomoc do najbliższych lub sąsiadów i powiadomcie Policję – tel. 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

Powrót na górę strony