Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej asp. Leona Małolepszego

Data publikacji 13.11.2007

12 listopada br. w Płużnicy odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ś.p. asp. Leonowi Małolepszemu - Zastępcy Komendanta Posterunku Policji w Płużnicy zastrzelonego przez NKWD dnia 10.04.1940r. w miejscowości Twer. W dniu 10 listopada 2007 roku starszy posterunkowy Leon Małolepszy został pośmiertnie mianowany przez Prezydenta RP Jarosława Kaczyńskiego do stopnia aspiranta Policji Polskiej (jest to pierwszy stopień w korpusie oficerskim przedwojennej Policji ).

Asp. Leon Małolepszy, syn Michała i Marianny z domu Flizikowskiej, urodził się 11.02.1888 roku w miejscowości Gemby, pow. Starogard Gdański. Mieszkając w zaborze pruskim, jako dziecko uczył się potajemnie języka polskiego przy miejscowej parafii. W latach młodości pracował u rodziców na gospodarstwie rolnym. W 1919 roku, już w niepodległym kraju, uczęszczał na różnego rodzaju kursy, a przede wszystkim języka polskiego i historii.
W 1920 roku zawarł związek małżeński z Moniką Epką.
Od 11 lutego 1920 roku do pierwszych dni września 1939 roku pełnił nieprzerwanie trudną służbę na Posterunku Policji Państwowej w Płużnicy, początkowo jako posterunkowy, a po otrzymaniu awansu w 1931 roku na starszego posterunkowego jako zastępca komendanta posterunku.
Po ewakuacji rodziny w 1939 roku pozostał na posterunku do momentu wcielenia go w szeregi wycofujących się oddziałów Wojska Polskiego. Razem z wojskiem brał udział w walkach, a w połowie września znalazł się w okolicach Łucka, gdzie dostał się do sowieckiej niewoli. Przebywał w obozie NKWD w Ostaszkowie. 13 kwietnia 1940 roku został rozstrzelany w Kalininie (obecnie Twer), spoczywa w zbiorowej mogile w miejscowości Miednoje.
Na wniosek Gdańskiej Rodziny Katyńskiej przyznano mu pośmiertnie Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" i Krzyż Kampanii Wrześniowej.
W dniu 10 listopada 2007 roku starszy posterunkowy Leon Małolepszy został pośmiertnie mianowany przez Prezydenta RP Jarosława Kaczyńskiego na stopień aspiranta Policji Polskiej (jest to pierwszy stopień w korpusie oficerskim przedwojennej Policji).

Wczoraj w Płużnicy odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą
ś.p. asp. Leonowi Małolepszemu.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Małgorzaty w Płużnicy. Po mszy nastąpił przemarsz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Kompanii Honorowej Policji, oraz zaproszonych gości pod budynek Urzędu Gminy, gdzie dowódca uroczystości, kom. Łukasz Zieliński, złożył meldunek insp. Krzysztofowi Zakurzewskiemu, Pierwszemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, o gotowości pododdziałów do uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej tragiczną śmierć asp. Leona Małolepszego.
Odsłonięcia tablicy dokonali:
Zygmunt Małolepszy, syn ś.p. asp. Leona Małolepszego,
insp. Krzysztof Zakurzewski, I-szy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy oraz
Benedykt Dudek, Zastępca Starosty powiatu wąbrzeskiego.

W uroczystości brał udział syn ś.p. asp. Leona Małolepszego, Zygmunt Małolepszy, który przybliżył wszystkim zgromadzonym sylwetkę swojego ojca. Od wielu lat zbierał on wszelkie informacje dotyczące okoliczności jego śmierci, a które dopiero po zmianie ustroju mogły ujrzeć światło dzienne. Starania Pana Zygmunta Małolepszego zostały uwieńczone w postaci odsłonięcia tablicy pamiątkowej jego ojca. Dlatego też podziękował on gorąco i serdecznie wszystkim tym, którzy angażują się w takie uroczystości jak wczorajsza, gdyż dzięki ich staraniom pamięć o Polakach, którzy zginęli w walce o swoją Ojczyznę, nigdy nie zaginie.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej uczestnicy zostali zaproszeni przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej na uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości.

Powrót na górę strony