Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł człowiek - "Małpa"

Data publikacji 14.11.2007

Nawet 150 kradzieży z włamaniem do mieszkań na terenie Lublina mogą mieć na swoim koncie zatrzymani przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Lublinie dwaj złodzieje i paser. Jednym z nich jest Paweł M. ps. "Małpa", który by dostać się do upatrzonego mieszkania przez okno lub drzwi balkonowe potrafił wspiąć się nawet na piąte czy szóste piętro budynku. Nierzadko przyłapany na włamaniu, ratował się ucieczką skacząc z drugiego a nawet trzeciego piętra, nie odnosząc przy tym nawet najmniejszej kontuzji.

Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie od kilku miesięcy analizowali wszystkie kradzieże z włamaniem do mieszkań, do których sprawcy dostawali się przez okna lub drzwi balkonowe i kradli pieniądze, biżuterię i inne cenne przedmioty o małych gabarytach. Wytypowanych zostało kilku mężczyzn, którzy byli już zatrzymywani i karani za podobne przestępstwa. Jednym z nich był Paweł M. pseudonim "Małpa", który pracował wcześniej w fabryce okien. Odsiadywał też wyrok za podobne przestępstwa. Policjanci zorganizowali kilka zasadzek, by schwytać sprawcę na gorącym uczynku przestępstwa. Niestety bez powodzenia. Jak się okazało sprawcy dość często zmieniali rejon swego działania, a mieszkania typowali zupełnie przypadkowo. Nie zawiódł jednak policjantów inny sposób. W wytypowanym wcześniej miejscu, w którym włamywacze prawdopodobnie chcieli sprzedać przedmioty pochodzące z włamania, policjanci zorganizowali zasadzkę i czekali. Sprawcy wpadli z łupem prosto w ręce funkcjonariuszy, jak się później okazało bezpośrednio po włamaniu do mieszkania na ul. Lawinowej.

Na jednej z dzielnic LSM w Lublinie "Małpa" wskazał 52 mieszkania, do których prawdopodobnie się włamał. Pseudonim mówi o sposobie jego działania. Wszystkie przestępstwa popełnił wspinając się po balkonach i otwierając drzwi balkonowe lub okna specjalnie skonstruowanym narzędziem. Na nogach miał obuwie, do wspinaczki na wysokościach. By dostać się do upatrzonego mieszkania mężczyzna potrafił wejść nawet na piąte czy szóste piętro. Zdarzały się przypadki, gdy zostawał przyłapany przez domowników, wtedy ratował się ucieczką skacząc z drugiego czy trzeciego piętra nie odnosząc nawet najmniejszej kontuzji. Z mieszkań zabierał przedmioty, które zmieściły mu się w kieszenie i plecak. Z reguły były to pieniądze, biżuteria, aparaty fotograficzne, laptopy lub cyfrowe odtwarzacze. W przestępczej działalności pomagał mu 20-letni Piotr W., którego zadaniem było obserwowanie miejsca przestępstwa. Zatrzymany został także 30-letni Paweł S. jako osoba podejrzana o paserstwo. Wszyscy troje są mieszkańcami Lublina. W chwili zatrzymania obaj podejrzani byli kompletnie zaskoczeni. "Małpa" przeświadczony był o tym, że nikt nie jest w stanie go namierzyć i zatrzymać.

Za kradzieże z włamaniem sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a za paserstwo do lat 5. Dzisiaj cała trójka trafi przed oblicze prokuratora.

W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli ponad 500 różnego rodzaju przedmiotów. Nie ustalono jeszcze ich właścicieli. Stąd apel do mieszkańców Lublina, którzy w okresie ostatnich dwóch lat w wyniku włamania stracili różnego rodzaju drobne przedmioty by zgłaszali się do KWP w Lublinie przy ul. Narutowicza 73 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Telefon czynny w godz. 8.00 – 15.00 nr (081) 535-54-76.

Statystyka wlamań za 10 miesięcy 2007 r.

Podczas 10 miesięcy 2007 r. Policja stwierdziła 116.338 przestępstw kradzieży z włamaniem. Jest to mniej o 17.8 % niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy doszło do 141.493 takich przestępstw.
Różnica 25.155 przestępstw oznacza, że codziennie średnio nie doszło do 82 włamań.

Jednocześnie wzrosła wykrywalność tych przestępstw o 2,4 % - do poziomu 29,2 %. Do większości przestępstw (czyli do 95.408) doszło w miastach.

Policjanci ustalili 14.286 podejrzanych dorosłych i 6.429 nieletnich. Ci ostatni dokonali 8.192 czynów. 1.684 podejrzanych dorosłych zostało tymczasowo aresztowanych.
Straty spowodowane włamaniami wyniosły ponad 362 mln. zł, natomiast wartość odzyskanego mienia – prawie 19 mln. zł


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.13 MB)

Powrót na górę strony