Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pająki na aukcji internetowej

Data publikacji 15.11.2007

Policjanci zatrzymali 19-letniego mieszkańca gm. Sułów, który na giełdzie internetowej oferował do sprzedaży pająki znajdujące się na liście gatunków chronionych. W jego mieszkaniu zamojscy policjanci ujawnili i zabezpieczyli trzy okazy ptaszników. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody handel bez wymaganych zezwoleń okazami objętymi ochroną zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności

19-letni mieszkaniec gm. Sułów na giełdzie internetowej oferował do sprzedaży ptasznika brachypelma vagans. Okaz ten znajduje się na liście gatunków chronionych Konwencji Waszyngtońskiej CITES. W mieszkaniu mężczyzna posiadał dwa okazy ptaszników z gatunku brachypelma emilia oraz brachypelma boehemei, które również objęte są ochroną.

Podczas przeszukania policjanci ujawnili także nieżywego już pająka. Jak twierdził 19-latek kilka dni po zakończeniu aukcji internetowej pająk zdechł.

Mieszkaniec Sułowa nie posiadał dokumentów świadczących o legalności ich pochodzenia, twierdził, że nabył je przez Internet. Objęte ochroną pająki trafiły na przechowanie do ogrodu zoologicznego. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, handel, bez wymaganych zezwoleń okazami objętymi ochroną zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

 Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem tzw. Konwencja Waszyngtońska chroni dziko występujące populacje zwierząt i roślin, których gatunki zagrożone są w skali świata wyginięciem. Takiej ochronie podlega również pająk ptasznik. Dziś Konwencja obowiązuje w 160 krajach. Polska ratyfikowała ją w 1989 roku.

Powrót na górę strony