Kradzieże na „wnuczka” – seniorzy już ostrożniejsi - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wrocław

Kradzieże na „wnuczka” – seniorzy już ostrożniejsi

Data publikacji 06.11.2014

Działania wrocławskich policjantów, prowadzone kampanie społeczne oraz inne metody współpracy np. z parafiami i podmiotami pozarządowymi w zakresie informowania osób starszych o oszustwach na tzw. „wnuczka” przynoszą pozytywne efekty. Coraz częściej seniorzy mają świadomość i wiedzą jak zachować się w sytuacji, gdy zadzwoni ktoś „z rodziny” i poprosi o nagłą pomoc finansową.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Patrolowego wrocławskiej komendy nawiązali współpracę z tutejszą Archidiecezją. Celem było dotarcie z informacjami prewencyjnymi dotyczącymi oszustw na szkodę osób starszych do jak najszerszego grona seniorów. Policjanci zwracali uwagę przede wszystkim na przestępców, którzy stosują metodę na tzw. „wnuczka” wyłudzając w ten sposób pieniądze. Mundurowi przypominali, żeby w takich sytuacjach stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie podejmować decyzji pochopnie oraz pod wpływem emocji, a w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się z Policją.

Warto też, aby dzieci i wnuczki porozmawiały z rodzicami, z babciami i dziadkami o metodach działania oszustów podających się za członka rodziny. Podczas tej rozmowy powinny zostać ustalone sposoby kontaktowania się z najbliższymi i weryfikacji osób dzwoniących,  co w konsekwencji może uchronić osoby starsze przed sprawcami tego rodzaju przestępstw.

PAMIĘTAJMY NIGDY TEŻ NIE NALEŻY PRZEKAZYWAĆ ŻADNYCH PIENIĘDZY OSOBOM OBCYM! 

Kuria z dużym zaangażowaniem włączyła się do akcji, w tym media katolickie, w których ukazały się informacje o metodach działania oszustów. 

Policjanci dziękują wszystkim osobom, które angażują się w działania mające na celu ostrzeżenie starszych osób przed oszustami.

>>> Oszustwa „na policjanta” – bądźmy szczególnie ostrożni

(KWP we Wrocławiu / kr)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja