Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CH Arkadia - liderem Strefy Bezpiecznych Usług

Data publikacji 22.11.2007

Centrum Handlowe Arkadia zostało wyróżnione tytułem "Lidera" programu edukacyjno-prewencyjnego Strefa Bezpiecznych Usług. W Urzędzie Dzielnicy Śródmieście odbyła się uroczystość, podczas której po raz pierwszy wręczano nagrodę tej placówce, która jest szczególnie zaangażowana w bezpieczeństwo własne i swoich klientów. Laureatowi serdecznie gratulujemy.

Program edukacyjno-prewencyjny Strefa Bezpiecznych Usług prowadzony jest na Śródmieściu prawie rok. Z analizy materiałów wynika, że działalność ta przynosi pozytywne efekty. Dotychczas do programu przystąpiło około 300 podmiotów, a w miejscach, gdzie jest on realizowany, odnotowano spadek przestępczości pospolitej, tej najbardziej dotkliwej, aż o 30%. Dlatego Policja i władze Dzielnicy chcą zachęcić kolejne podmioty do udziału w programie i wyróżnić tych, którzy dbają o bezpieczeństwo i aktywnie działają na jego rzecz. W tym celu Burmistrz Dzielnicy Śródmieście i Komendant Rejonowy Policji Warszawa I ustanowili wyróżnienie "Lidera" Strefy Bezpiecznych Usług, które corocznie będzie premiowało podmioty szczególnie zaangażowane w bezpieczeństwo własne i swoich klientów. W pierwszej edycji za:

  • zaangażowanie oraz aktywne uczestnictwo w programie Strefa Bezpiecznych Usług,
  • udział w szkoleniach kadry zarządzającej oraz pracowników ochrony,
  • wymianę informacji i spostrzeżeń dotyczących stref zagrożonych,
  • wprowadzanie nowych rozwiązań wpływających na poprawę bezpieczeństwa,

Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski i Komendant Rejonowy Warszawa I mł. insp. Marek Maruchniak wręczyli wyróżnienie "Lidera" Strefy Bezpiecznych Usług Centrum Handlowemu Arkadia. Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej poprawy bezpieczeństwa i dobrej współpracy ze stołeczną Policją.


Strefa Bezpiecznych Usług

Poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez Policję. Tymczasem, jak wynika z analiz stanu bezpieczeństwa i zagrożeń na terenie dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, część zdarzeń o charakterze przestępstw i wykroczeń ma miejsce w rejonach o specyfice, która powoduje, że Policja nie ma bezpośredniego wpływu na ich ograniczenie.

Wymienione rejony to m. in. obiekty super i hipermarkety, dyskoteki, kawiarnie, restauracje, hotele, teatry, przychodnie. Wiele osób bawiąc się, kupując, spędzając miło czas wolny nie zastanawia się nad tym, że w tym czasie poprzez własną nieuwagę i niewłaściwą dbałość o swoje rzeczy może stać się w łatwy sposób ofiarą złodzieja.

W celu ograniczenia omawianego zjawiska na terenie KRP Warszawa I w 2007 roku wspólnie z Burmistrzem Dzielnicy Warszawa Śródmieście wprowadzono program edukacyjno-prewencyjny "Strefa Bezpiecznych Usług", który przyniósł wymierne efekty w postaci spadku liczby zdarzeń.

Głównymi celami tego przedsięwzięcia są:

  • edukacja klientów podmiotów gospodarczych, polegająca na dotarciu do nich poprzez ulotki, broszury, naklejki z treściami zawierającymi hasłowo ujęte informacje na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa;
  • edukacja personelu i osób odpowiedzialnych z placówek uczestniczących w zakresie przeciwdziałania przestępczości pospolitej, pożądanych zachowań w przypadku zagrożenia aktami terrorystycznymi;
  • promowanie właściwych zachowań i sposobów postępowania wśród klientów i personelu, pozwalających na uchronienie ich przed skutkami działań przestępczych. 
  • zmniejszenie liczby przestępstw i wykroczeń;

Powołano także Kapitułę Programu, której zadaniem jest coroczne przyznawanie wyróżnienia "lidera strefy bezpiecznych usług".

W ramach prowadzonego przedsięwzięcia funkcjonariusze Komendy Rejonowej Policji Warszawa I udzielają pomocy podmiotom uczestniczącym w programie poprzez:

  • przesyłanie informacji o liczbie zdarzeń przestępczych dokonywanych na ich terenie;
  • uczestniczenie w szkoleniach personelu, pracowników ochrony w zakresie poprawy bezpieczeństwa;
  • udzielanie niezbędnej pomocy w zakresie rozwiązań umożliwiających ograniczenie liczby zdarzeń;
  • wykorzystywanie informacji zwrotnych od właścicieli lokali dot. zagrożeń w dyslokacji służb patrolowych.

Podmioty zainteresowane udziałem w programie mogą zgłaszać swój udział telefonicznie tel. 022-603-70-20 bądź za pośrednictwem e-mail (sbu.krp1@policja.waw.pl) w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa I. Przystąp do Strefy Bezpiecznych Usług - zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Na terenie placówek handlowych może dochodzić do różnego typu przestępstw i wykroczeń. Podczas 9 miesięcy 2007 r. policjanci odnotowali m.in. takie przestępstwa:

 

Kradzież cudzej rzeczy*

- w tym kradzież lub przywłaszczenie dowodu tożsamości

- w tym kradzież samochodu

- w tym kradzież kieszonkowa*

Przestępstwa rozbójnicze

Centrum handlowe

8.527

915

1

184

172

Zakład usługowy

872

51

7

0

18

Ośrodek gier, kasyno

69

5

0

1

17

Kiosk, stragan, szczeka

532

62

0

2

57

Restauracja, bar, pub

7.929

977

1

186

182

Butik, sklep

6.394

718

0

100

394

Targowisko, bazar, hala targowa

3.056

1.096

0

102

27

Budynek pocztowy, telekomunikacyjny

284

33

0

3

12

Kino, teatr, opera sala koncertowa

328

35

0

2

12

Muzeum, galeria sztuki

170

13

0

1

5

Przystanek komunikacyjny

1.040

248

1

63

259

Parking przy centrum handlowym

732

27

225

0

23

Przychodnia lekarska

568

92

0

1

9

* - dotyczy wyłącznie przypadków kiedy wartość skradzionego mienia jest wyższa niż 250 zł

Policjanci apelują o przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się w miejscach gdzie wzrasta zagrożenie stania się ofiarą napadu lub np. kieszonkowca. Dlatego zawsze przestrzegaj kilku podstawowych zasad:

  • Zamykaj samochód, nawet jak parkujesz krótką chwilę
  • Sprawdź czy domknięte są okna i bagażnik
  • Na widoku nie zostawiaj bagaży i innych cennych przedmiotów – chowaj do schowka lub bagażnika
  • Panel radioodtwarzacza zabieraj ze sobą
  • Kluczyki samochodowe dobrze chowaj np. do kieszeni wewnętrznych ubrania
  • Nigdy ze zostawiaj dokumentów samochodu we jego wnętrzu
  • Załącz alarm i inne posiadane zabezpieczenia
  • Uważaj na potencjalnych kieszonkowców – portfele noś w dobrze zamykanych torbach, wewnętrznych kieszeniach. Torba powinna być zawsze w zasięgu wzroku właściciela
  • Unikaj sztucznego tłoku
  • Nie noś więcej pieniędzy niż to potrzebne, duże kwoty trzymaj w dwóch - trzech miejscach
  • Pilnuj swojej karty kredytowej, w razie jej utraty jak najszybciej zastrzegaj
  • nie demonstruj całej zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby
  • jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przestępstwa zawsze informuj Policję

Powrót na górę strony