Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Polsko-Ukraińska współpraca

Ukraina jest głównym, strategicznym partnerem Polski wśród państw nie będących członkami Unii Europejskiej. Jednak dynamicznemu rozwojowi szeroko rozumianej współpracy międzynarodowej towarzyszy też rozwój zjawisk negatywnych - w tym przestępczości. Dlatego też wysoko oceniając dotychczasową współpracę z Ukrainą w zwalczaniu przestępczości jestem przekonany, że należy ją nadal rozwijać i udoskonalać - podkreślił dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji podkom. Paweł Suchanek.

Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii Charles Crawford, podsekretarz stanu w MSWiA Władysław Stasiak, prezes Europejskiego Instytutu na rzecz Demokracji Dorota Mikrus, przedstawiciele polskiej policji i straży granicznej, a także przedstawiciele policji i straży granicznej Ukrainy podsumowali dwuletni projekt JHA (Justice & Home Affairs) dotyczący współpracy transgranicznej pomiędzy Polską i Ukrainą.

W trakcie projektu odbyło się 14 warsztatów oraz 7 cykli staży, które dla funkcjonariuszy polskich i ukraińskich. W warsztatach uczestniczyło ponad 300 osób, w praktycznym poznaniu pracy służby sąsiadów, w formie stażu wzięło udział 70 osób.

- Cenna jest każda inicjatywa zmierzająca do uściślenia współpracy polskich i ukraińskich policjantów. Do takich można zaliczyć także program "Przygraniczna wspólpraca Polski i Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa'realizowany dzięki środkom brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - ocenił dyrektor Suchanek.

Przypomniał, że program obejmował m.in. cykl szkoleń dla policjantów w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej w tym komputerowej, akcyzowej czy przemytu alkoholu i papierosów, a także warsztaty dotyczące współdziałania służb prewencyjnych obu policji.

O współpracy w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej mówił zastępca dyrektora Centralnego Biura Śledczego insp. Jerzy Kowalski.
- Eliminacja tego typu zagrożeń na tym odcinku wschodniej granicy jest zadaniem niezwykle trudnym i wymagającym dużego zaangażowania obu stron - podkreślił dyrektor Kowalski.

O tym, że zaangażowania nie brakuje świadczą przykłady wspólnie zrealizowanych akcji jak choćy rozbicie w końcu 2005 r. przez lubuskich i ukraińskich policjantów polsko-ukraińskiej grupy handlarzy kobietami. Na terenie obu krajów 25 osobom postawiono łącznie 80 zarzutów.

Ważnym efektem realizowanego programu jest także przeniesienie kontaktów i bezpośredniej współpracy na szczebel powiatów (rejonów), co przyspiesza przekazywanie informacji pozwalając szybciej reagować na pojawiające się zagrożenia.

Dyrektor Suchanek mówiąc o konieczności rozwijaniu współpracy policji Polski i Ukrainy zwrócił uwagę na sfery przestępczości, które powinny stać się przedmiotem wspólnego szkolenia dla obu formacji. Te sfery to: przestępczość gospodarcza, w tym przemyt akcyzowy, a także wyłudzanie podatku VAT, przemyt kradzionych samochodów, przestępstwa kryminalne, a zwłaszcza rozboje, handel ludźmi i zmuszanie do prostytucji na terytorium RP, przemyt narkotyków, broni i amunicji, a także działalność grup przestępczych organizujących nielegalne przekroczenia granicy (zwłaszcza przez obywateli z państw azjatyckich.

Powrót na górę strony