Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania w sprawie afery paliwowej

Data publikacji 23.11.2007

Policjanci z Lubelskiego Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. nielegalną produkcją i obrotem paliwami płynnymi, praniem brudnych pieniędzy, zaniżaniem podatku VAT oraz wystawianiem fikcyjnych faktur. W wyniku przestępczej działalności grupy straty na szkodę Skarbu Państwa szacowane są na kwotę blisko 18 mln. złotych.

Do tej sprawy zatrzymano łącznie 27 osób. Podejrzanym przedstawiono 54 zarzuty, z czego 12 dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Tym razem w ręce funkcjonariuszy z lubelskiego CBŚ wpadli dwaj mieszkańcy Krakowa w wieku 30 i 51 lat. Starszy z mężczyzn był kierownikiem jednej ze stacji paliw w Krakowie. Mężczyźnie przedstawiony został m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją i obrotem paliwami płynnymi, praniem brudnych pieniędzy, zaniżaniem podatku VAT oraz wystawianiem fikcyjnych faktur. Jak ustalili policjanci z Lubelskiego CBŚ wspólnie z Wydziałem V Zamiejscowym w Lublinie Biura P.Z. Prokuratury Krajowej 51-latek od lipca 2004 do maja 2005r doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem krąg nabywców detalicznych. Na stacji benzynowej sprzedawał klientom niespełniające norm jakościowych nielegalnie zblendowane z paliwami silnikowymi komponenty paliw.

Z kolei 30-latkowi zarzuca się udział w grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy. Młody mężczyzna, z wykształcenia prawnik, w latach 2003-2005 uczestniczył w obrocie środków finansowych pochodzących m.in. z wyłudzenia należnego podatku VAT, zaniżania podatku czy też oszustw polegających na wprowadzaniu do obrotu jako paliw ciekłych komponentów, które nie spełniały wymaganych norm jakościowych. Często podpisywał się jako osoba upoważniona do odbioru faktur poświadczając w nich nieprawdę.

Prokuratura Krajowa Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej w Lublinie zastosowała wobec 30-letniego mężczyzny dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Wobec 51-latka zastosowano poręczenie majątkowe w kwoce 10.000 zł, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

 Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy policjanci zatrzymali, a SR w Lublinie aresztował cztery osoby. Byli to właściciele prywatnych firm paliwowych z Lublina i okolic. We wrześniu 2006r policjanci z CBŚ zatrzymali trzech braci z Krakowa - właścicieli dużej bazy paliwowej i jednocześnie kilkunastu stacji paliwowych.

Bracia otrzymywali paliwo poza fakturowym obiegiem. Paliwo to było blendowane w ich bazie paliwowej, a później trafiało do różnych stacji paliwowych na terenie całego kraju.

 Policjanci określają sprawę jako rozwojową.

Powrót na górę strony