Siatka oszustów wyłudzających kredyty rozbita - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Siatka oszustów wyłudzających kredyty rozbita

Data publikacji 13.02.2015

Policjanci z krakowskiej komendy miejskiej zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozpracowali i rozbili zorganizowaną siatkę oszustów wyłudzających kredyty. Śledczym udało się zebrać materiały dowodowe obciążające grupę oszustwami na ponad milion złotych.

Uderzenie w grupę przestępczą nastąpiło po długich i żmudnych analizach zebranych informacji i zabezpieczonych dokumentów.  Policjanci od  kilku miesięcy prowadzili działania i sprawdzali przestępcze środowisko.

Cały mechanizm nielegalnej machiny polegał na tworzeniu jednoosobowych fikcyjnych firm i generowaniu dokumentów, dzięki którym można było zaciągać wysokokwotowe kredyty gotówkowe. Przestępcy dbali o każdy szczegół swojej przestępczej działalności. Dokładnie tworzyli historię firmy, podrabiali wszelkiego rodzaju zaświadczenia, a finalnie gdy „firma wydmuszka” wyglądała już wiarygodnie - składali wnioski o kredyty. Przedstawiciele banków we wstępnych fazach procedury kredytowej nie doszukali się żadnych nieprawidłowości w przedstawionych zaświadczeniach i dokumentach.  Jednak powyższe metody działania oszustów nie poskutkowały na śledczych badających sprawy gospodarcze. Żmudna praca operacyjna i skrupulatna praca analityczna funkcjonariuszy pozwoliła ujawnić uchybienia  w dokumentacji firmy.

Taka reakcja łańcuchowa doprowadziła policjantów do zebrania materiału dowodowego i zatrzymania śmietanki grupy przestępczej wyłudzającej kredyty na szeroką skalę.

Cała realizacja, a tym samym cios w struktury nastąpiła 2 dni temu po południu gdy oszuści niczego się nie spodziewając byli u siebie w domach. Trzej zatrzymani mężczyźni w wieku od 31 do 47 lat to crème de la crème przestępczej siatki.

Obecnie śledczym udało się zebrać materiały dowodowe obciążające grupę oszustwami na ponad milion złotych. Sprawa jest rozwojowa, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KWP w Krakowie / mj)

Powrót na górę strony
Polska Policja