Skradziony kielich wraca do prawowitych właścicieli - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Skradziony kielich wraca do prawowitych właścicieli

Data publikacji 09.06.2015

Do Polski powrócił XVII-wieczny kielich skradziony w 1994 r. z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Opactwie koło Sieciechowa. Stało się to dzięki skutecznym działaniom wielu instytucji w USA i Polsce, w tym Wydziału Kryminalnego Biura Służby Kryminalnej KGP oraz Wydziału Kryminalnego KWP zs. w Radomiu.

Pod koniec stycznia na licytacji w domu aukcyjnym Doyle w Nowym Jorku miały być wystawione dwa kielichy pochodzące z dawnego opactwa benedyktynów w Sieciechowie. Informację o planowanej sprzedaży zabytkowych kielichów przekazano do Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów z Zamku Królewskiego na Wawelu. Po dokonaniu sprawdzenia w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem stwierdzono, że jeden z kielichów figuruje jako poszukiwany. Pochodzenia drugiego nie udało się ustalić.

Dzięki ścisłej współpracy Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, służbami dyplomatycznymi, FBI, NIMOZ oraz z proboszczem i kurią diecezji radomskiej zostały one zabezpieczone na aukcji. Po negocjacjach zidentyfikowany kielich 17 maja 2015 r. powrócił do kraju.

Na uwagę zasługują działania Wydziału Kryminalnego Biura Służby Kryminalnej KGP, który w związku z tą sprawą m.in. nawiązał współpracę z Oficerem Łącznikowym FBI w Polsce, na bieżąco współdziałał z koordynatorem wojewódzkim do spraw zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom z KWP zs. w Radomiu, a także z Narodowym Instytutem Muzealnictwa Zbiorów w Warszawie.

Odzyskany zabytek pochodził z kradzieży z włamaniem dokonanej 1 marca 1994 r. w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Opactwie koło Sieciechowa. Wówczas łupem złodziei padły dwa kielichy i puszka na komunikanty. Wartość strat oszacowano na ówczesne 10 milionów złotych. Jeden ze skradzionych kielichów, opatrzony herbem Jana Andrzeja Próchnickiego, policja odzyskała w 2005 r. i w tym samym roku Zamek Królewski na Wawelu pozyskał go w depozyt. Był on niemal identyczny z jednym z wystawionych kielichów. Oba skradzione kielichy były wpisane do rejestru zabytków i - jak udało się ustalić - figurowały w inwentarzach od XVII w. Były też opisane w XIX- i XX-wiecznej literaturze. Inwentarz z 1936 r. wspomina nawet specjalny futerał wykonany dla tych kielichów - niestety, jak świadczyła notatka ołówkiem na marginesie - zaginął on w 1944 r.

W związku z przekazaniem kielicha w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Ambasador USA Stephen D. Mull, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dr hab. Piotr Majewski oraz Zastępca Dyrektora Biura Służby Kryminalnej KGP insp. Andrzej Naperty.

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja