Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XVII-wieczne tablice z Rybokart odnalezione

Data publikacji 30.10.2015

Podczas realizacji programu "Rejestracja zabytków sakralnych w powiecie gryfickim, kamieńskim i m. Świnoujściu" realizowanym przy udziale Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie w 2015 roku, stwierdzono brak 115 zabytków ruchomych. Jednym z poszukiwanych zabytków były tablice herbowe z epitafium rodu von Mildenitz z kościoła w Rybokartach. Policjant zajmujący się przestępstwami przeciwko zabytkom w KWP w Szczecinie prowadząc poszukiwania odnalazł w magazynie pracowni konserwatorskiej w Toruniu 3 z poszukiwanych tablic.Zabytek wpisany został w rejestr zabytków już w 1956 roku.

Barokowe epitafium wymarłego w XVIII wieku rodu von Mildentz znajdowało się na ścianie w kościele w miejscowości Rybokarty gm. Gryfice. Na płycie z piaskowca, ozdobionej inskrypcjami, umieszczono 10 tablic herbowych, upamiętniających zmarłych członków rodu. Na cynowych tablicach umieszczono herby rodowe oraz skoligaconych z nimi rodzin pomorskich. Tablice wykonano prawdopodobnie wcześniej, gdyż widniały na nich daty 1656 i 1658. Brak tablic stwierdził w listopadzie 1993 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie, zaznaczając że już w 1962 roku stwierdzono brak jednej z nich.

Zaginione tablice zarejestrowane były w polskiej bazie utraconych zabytków prowadzonej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Po wydaniu publikacji dotyczącej utraconych zabytków policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie uzyskali informacje, że w końcu lat 80-tych XX w. tablice przekazano prywatnej osobie w Toruniu. Zabytek rejestrowy, którym było epitafium, na podstawie Ustawy o Zabytkach i Opiece na Zabytkami, podlega ścisłym restrykcjom konserwatorskim, nie można bez zgody urzędu przemieszczać go lub wykonywać jakichkolwiek prac konserwatorskich. Po sprawdzeniu informacji, okazało się że osoba ta zmarła prawie 10 lat temu, lecz policjant zajmujący się przestępstwami przeciwko zabytkom w KWP w Szczecinie prowadząc dalsze poszukiwania odnalazł w magazynie pracowni konserwatorskiej w Toruniu 3 z poszukiwanych tablic. Najstarsza z nich datowana jest na 1656 roku.

Tablice zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie zostały przewiezione do Szczecina, gdzie zostaną przekazane do dyspozycji urzędu, który podejmie decyzję o dalszym losie zabytku. Policjanci wciąż poszukują pozostałych 7 tablic.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony