Policjanci zlikwidowali nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gorzów Wlkp.

Policjanci zlikwidowali nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych

6 września policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zatrzymali dwóch mężczyzn, odpowiedzialnych za nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych w znacznych ilościach. Jak oszacowali policjanci wartość uszczuplenia należnego podatku akcyzowego wynosi ponad 150 tysięcy złoty

Zielonogórscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową wspólnie z policjantami z Wydziału PG w wyniku czynności operacyjnych, namierzyli na przedmieściach Zielonej Góry nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych.  Jak ustalili policjanci, wyroby te wytwarzane były w znacznych ilościach i niezgodnie z prawem, tj. bez wymaganego wpisu do rejestru producentów, a także bez odprowadzania w takich przypadkach podatku.

Gdy policjanci weszli do budynków gospodarczych na jednej z posesji, zatrzymali dwóch mężczyzn. Okazało się, że to dwaj 29-latkowie: Tomasz P. i Damian B., mieszkańcy Zielonej Góry. W wyniku przeszukania budynków gospodarczych, gdzie odbywała się nielegalna produkcja, mundurowi znaleźli m.in. ponad 330 kg suszu tytoniowego, liście oraz krajankę tytoniu. Na miejscu zabezpieczono także maszyny, służące do przetwarzania liści tytoniu.  

Sprawę poprowadzili policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym mężczyznom zarzutów z ustawy kodeks karny skarbowy i ustawy o wyrobie alkoholu i wyrobów tytoniowych: wyrabiania bez wymaganego wpisu do rejestrów i uchylania się od opodatkowania poprzez nieujawnienie przedmiotu opodatkowania jakim była produkcja wyrobów akcyzowych w postaci tytoniu do palenia. Ponadto Prokurator zastosował nadzwyczajne obostrzenie kary, ponieważ mężczyźni uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Za te przestępstwa grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do roku. Na poczet przyszłych kar i  grzywien policjanci zabezpieczyli mienie o wartości 10 tysięcy złotych. Wysokość uszczuplenia należnego podatku akcyzowego policjanci szacują na ponad 150 tysięcy złotych. Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze. Decyzją Prokuratora wobec obu mężczyzn został zastosowany dozór policyjny.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ms)

Powrót na górę strony
Polska Policja